Będzie pozew przeciwko Polsce za ustawę o SN?

W Debacie Poranka Agaton Koziński (Polska The Times), Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja) i Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska) komentowali bieżące wydarzenia społeczne i polityczne.

2018-06-22, 09:45

Będzie pozew przeciwko Polsce za ustawę o SN?
Sąd Najwyższy . Foto: Darwinek / wikipedia / CC BY-SA 3.0

Posłuchaj

22.06.18 Debata poranka: Eksperci o reformie sądownictwa
+
Dodaj do playlisty

Polska i Komisja Europejska od tygodni prowadzą dialog w sprawie praworządności. W poniedziałek wiceszef KE Frans Timmermans spotkał się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim. Komisja Europejska prawdopodobnie skieruje pozew przeciwko Polsce za ustawę o Sądzie Najwyższym do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

- Zamieszanie z Sądem Najwyższym to istotny element walki opozycji z rządem. Jest to też negowanie woli społeczeństwa wykazanej w demokratycznych wyborach. Jeżeli uda się zreformować sądy i będą mogły one działać w świetle prawa, to nie będą wypełniały woli Brukseli lub niektórych partii politycznych, w związku z tym opozycja będzie mogła już liczyć tylko na swoją popularność, a z tym jest kiepsko - komentował Tomasz Sakiewicz.

Ustawa o Sądzie Najwyższym eliminuje z orzekania 13 sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia. Wśród nich jest prof. Małgorzata Gersdorf, Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego. Ustawa ma skrócić o dwa lata jej kadencję.

- Nie wiadomo, co zrobi Komisja Europejska, ale patrząc pobieżnie na przepisy, to ma niewielkie możliwości. W traktatach jest niewiele na ten temat. Elity europejskie zaczęły sobie uświadamiać, że jest pewien problem w Unii Europejskiej i stąd np. pomysły z powiązaniem funduszy unijnych z przestrzeganiem praworządności. Jestem sceptyczny wobec narracji partii opozycyjnych, ale skrócenie kadencji prezes Sądu Najwyższego jest moim zdaniem ewidentnym, ale też jedynym złamaniem konstytucji. Opór jest zasadny - komentował Bartłomiej Radziejewski.

REKLAMA

- Od samego początku unijny Trybunał Sprawiedliwości przyjmował nadrzędność prawa europejskiego nad prawem narodowym. Zasada ta nigdy nie została podważona. Wszyscy się z tym zgadzali, a Polska wstępując w 2004 r. do Wspólnoty również to zaakceptowała. Obserwując ostatnie decyzje europejskich polityków widać, że Trybunał może zadecydować niekorzystnie dla Polski. Zgadzam się z Bartłomiejem Radziejewskim - sprawa z prezes Sądu nie pozostawia żadnych wątpliwości. Skracanie jej kadencji to szukanie jakiegoś haka - dodał Agaton Koziński.

Więcej w całej rozmowie.

Audycję prowadził Stanisław Janecki.

PR24/PJ

REKLAMA

________________

Data emisji: 22.06.18

Godzina emisji: 8:10


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej