X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Prokurator Generalny składa wniosek do TK w sprawie SN. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2018 09:16
- Doprowadzono do paranoi prawnej i podważenia podstaw istnienia państwa – powiedział Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska, Gazeta Polska Codziennie). – Sąd Najwyższy zwracając się do Trybunału Sprawiedliwości UE skrócił ścieżkę prawną – zauważył Agaton Koziński (Polska The Times). – SN posłużył się argumentami mającymi podstawy prawne – stwierdził z kolei Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja).
Audio
  • 24.08.18 Tomasz Sakiewicz, Agaton Koziński i Bartłomiej Radziejewski o wniosku do TK ws. przechodzenia sędziów w stan spoczynku, cz. 1
  • 24.08.18 Tomasz Sakiewicz, Agaton Koziński i Bartłomiej Radziejewski o wniosku do TK ws. przechodzenia sędziów w stan spoczynku, cz. 2
Trybunał Konstytucyjny, zdjęcie ilustracyjne
Trybunał Konstytucyjny, zdjęcie ilustracyjneFoto: trybunal.gov.pl

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro wystąpił w czwartek do TK ws. przepisów, na podstawie, których Sąd Najwyższy zawiesił stosowanie przepisów trzech artykułów nowej ustawy o SN, dotyczące przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN.

Zdaniem Tomasza Sakiewicza wniosek złożony przez Prokuratora Generalnego może sprawę uporządkować. - Potrzebna jest wykładnia prawa, w momencie, kiedy Sąd Najwyższy z tego prawa rezygnuje. SN ogłosił, że są pewne prawa, które go nie obowiązują. Trybunał Konstytucyjny musi się wypowiedzieć, jako autorytet. Będzie musiał potwierdzić, że prawo obowiązuje wszystkich – podkreślił redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i Gazety Polskiej "Codziennie".

Agaton Koziński zwrócił uwagę, że to Sąd Najwyższy powinien się zwrócić z pytaniem do Trybunału Konstytucyjnego. - Najwyższym sądem od kwestii konstytucyjnych jest Trybunał Konstytucyjny. SN przekazał sprawę od razu do TSUE. Należy teraz się zastanowić czy Trybunał Sprawiedliwości UE uszanuje zasadę subsydiarności, która jest stosowana dopiero, gdy możliwości w kraju zostaną wyczerpane – mówił dziennikarz Polska "The Times".

Z kolei Bartłomiej Radziejewski przypomniał, że w unijnych traktatach jest zapisana wyższość prawa unijnego nad prawem polskim. – Prawo UE jest częścią polskiego porządku prawnego. Orzeczenia i wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej obowiązują w Polsce. Nie ma czegoś takiego, że jakieś prawo unijne nam się nie podoba, to go nie stosujemy – stwierdził przedstawiciel "Nowej Konfederacji".  

Więcej tematów i komentarzy w całej audycji.

Gospodarzem programu był Stanisław Janecki

Polskie Radio 24/PAP/ras

-----------------------------

Data emisji: 24.08.18

Godzina emisji: 8.18, 8.37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

SN zawiesił przepisy dotyczące przechodzenia sędziów na emeryturę. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 09:35
Sąd Najwyższy zawiesił przepisy ustawy dotyczące przechodzenia jego sędziów w stan spoczynku po ukończeniu 65 lat. Do sprawy odnieśli się goście Debaty Poranka w Polskim Radiu 24: Agaton Koziński (Polska The Times) Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja) i Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska "Codziennie" i Gazeta Polska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prokurator Generalny składa wniosek do TK w sprawie Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 18:14
Prokurator Generalny uznał, że skierowanie przez Sąd Najwyższy pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz zawieszenie stosowania niektórych przepisów ustawy o SN to rażące przekroczenie kompetencji - poinformowała w komunikacie Prokuratura Krajowa.
rozwiń zwiń