Prokurator Generalny składa wniosek do TK w sprawie SN. Komentarze publicystów

2018-08-24, 09:16

Prokurator Generalny składa wniosek do TK w sprawie SN. Komentarze publicystów
Trybunał Konstytucyjny, zdjęcie ilustracyjne. Foto: trybunal.gov.pl

- Doprowadzono do paranoi prawnej i podważenia podstaw istnienia państwa – powiedział Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska, Gazeta Polska Codziennie). – Sąd Najwyższy zwracając się do Trybunału Sprawiedliwości UE skrócił ścieżkę prawną – zauważył Agaton Koziński (Polska The Times). – SN posłużył się argumentami mającymi podstawy prawne – stwierdził z kolei Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja).

Posłuchaj

24.08.18 Tomasz Sakiewicz, Agaton Koziński i Bartłomiej Radziejewski o wniosku do TK ws. przechodzenia sędziów w stan spoczynku, cz. 1
+
Dodaj do playlisty

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro wystąpił w czwartek do TK ws. przepisów, na podstawie, których Sąd Najwyższy zawiesił stosowanie przepisów trzech artykułów nowej ustawy o SN, dotyczące przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN.

Zdaniem Tomasza Sakiewicza wniosek złożony przez Prokuratora Generalnego może sprawę uporządkować. - Potrzebna jest wykładnia prawa, w momencie, kiedy Sąd Najwyższy z tego prawa rezygnuje. SN ogłosił, że są pewne prawa, które go nie obowiązują. Trybunał Konstytucyjny musi się wypowiedzieć, jako autorytet. Będzie musiał potwierdzić, że prawo obowiązuje wszystkich – podkreślił redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i Gazety Polskiej "Codziennie".

Agaton Koziński zwrócił uwagę, że to Sąd Najwyższy powinien się zwrócić z pytaniem do Trybunału Konstytucyjnego. - Najwyższym sądem od kwestii konstytucyjnych jest Trybunał Konstytucyjny. SN przekazał sprawę od razu do TSUE. Należy teraz się zastanowić czy Trybunał Sprawiedliwości UE uszanuje zasadę subsydiarności, która jest stosowana dopiero, gdy możliwości w kraju zostaną wyczerpane – mówił dziennikarz Polska "The Times".

Z kolei Bartłomiej Radziejewski przypomniał, że w unijnych traktatach jest zapisana wyższość prawa unijnego nad prawem polskim. – Prawo UE jest częścią polskiego porządku prawnego. Orzeczenia i wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej obowiązują w Polsce. Nie ma czegoś takiego, że jakieś prawo unijne nam się nie podoba, to go nie stosujemy – stwierdził przedstawiciel "Nowej Konfederacji".  

Więcej tematów i komentarzy w całej audycji.

Gospodarzem programu był Stanisław Janecki

Polskie Radio 24/PAP/ras

-----------------------------

Data emisji: 24.08.18

Godzina emisji: 8.18, 8.37

Polecane

Wróć do strony głównej