more_horiz

Nowa inicjatywa Donalda Tuska. "Trudno powiedzieć czemu ma służyć"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 09:39
Publicyści komentowali w Polskim Radiu 24 nową inicjatywę polityczną Donalda Tuska. Według Agatona Kozińskiego jest to "bardzo duże wydarzenie polityczne", Jarema Piekutowski uważa, że "jeśli opozycja chce wygrać muszą się pojawić nowe szyldy", a Tomasz Sakiewicz jest zdania, że "Jarosław Kaczyński może spać spokojnie".
Audio
  • 8.02.19 Debata Poranka. Publicyści o "Ruchu 4 Czerwca"
Donald Tusk
Donald TuskFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Obchody rocznicy 4 czerwca mają być dla opozycji punktem startowym do bitwy o Sejm. W sprawę zaangażowany jest bezpośrednio szef Rady Europejskiej - czytamy doniosła "Rzeczpospolita" i poinformowała, że Donald Tusk szykuje nową inicjatywę polityczną, roboczo nazwaną Ruchem 4 Czerwca.

Agaton Koziński (Polska The Times) jest zdania, że Donald Tusk to "najważniejszy człowiek po stronie opozycji lewicowo-liberalnej". Uważa, że to "bardzo duże wydarzenie polityczne, zmieniające bardzo poważnie dynamikę po stronie opozycyjnej i dynamikę całej sceny politycznej". - Zdaje się, że mówimy o ruchu, który ma bardzo duży potencjał, żeby "rozhibernować" obecną scenę polityczną, przełamać duopol Platformy Obywatelskiej i PiS - powiedział publicysta, który jest zdania, że PO nie będzie uczestniczyć w nowym projekcie.

Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska i TV Republika) powiedział, że "na miejscu Jarosława Kaczyńskiego popierałby każdą inicjatywę jednoczenia i tworzenia kolejnych ruchów". Dziennikarz zaznaczył, że poparcie dla PO jest obecnie "dosyć silne", więc ruch Donalda Tuska może odebrać jej głosy. - Sytuacja w której Robert Biedroń ma swoje kilka procent, Platforma kilkanaście procent i Donald Tusk swoich kilkanaście jest nie najgorszą dla PiS - mówił i  dodał, że w obecnej sytuacji prezes PiS "może spać spokojnie i cieszyć się z mądrości działaczy opozycji"

Z kolei Jarema Piekutowski (Nowa Konfederacja) zaznaczył, że "trudno powiedzieć czemu ten Ruch 4 Czerwca ma służyć". - Bardzo mnie dziwi jedna rzecz. Opozycja anty pisowska mówi jednym głosem, że PiS to jest najgorsze zło, jakie się mogło Polsce wydarzyć (...). Zawsze sie zastanawiam: jeśli to takie zło, to dlaczego opozycja nie umie się zjednoczyć, być może Donald Tusk próbuje właśnie to zrobić - powiedział i zaznaczył, że na razie "inicjatywa jest bardzo niejasna".

Publicyści rozmawiali też o partii Wiosna, Nord Stream 2 i współpracy Kazimierza Kujdy z SB.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Eliza Olczyk.

Polskie Radio 24/msze

--------------------------------

Data emisji: 8.02.19

Godzina emisji: 8.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak