X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Debata poranka". Pożar Notre Dame, "tragedia" i "symbol"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 09:29
Goście Doroty Kani rozmawiali między innymi na temat pożaru paryskiej katedry Notre Dame, "zabytku nie tylko chrześcijaństwa, a światowej kultury", jak ocenił Mirosław Skowron ("Super Express"). Dr Karolina Zioło-Pużuk (Centrum Daszyńskiego) mówiła, że to "wielkie i tragiczne wydarzenie", a dla Jakuba Pacana ("Tygodnik Solidarność") jest to pewien symbol.
Audio
Płonąca iglica katedry Notre Dame
Płonąca iglica katedry Notre DameFoto: PAP/EPA/IAN LANGSDON

Według paryskich strażaków pożar katedry Notre Dame został opanowany. Pożar objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Jej iglica, sięgająca 93 metrów, jeden z symboli Paryża, runęła. Rektor katedry Patrick Chauvet powiedział, że ocalał skarbiec świątyni wraz z jej najcenniejszymi zabytkami, relikwiami i relikwiarzami: koroną cierniową oraz tuniką świętego Ludwika. 

Mirosław Skowron ("Super Express") mówił, że "jest zaszokowany ilością wpisów w internecie ze strony francuskich muzułmanów, którzy wyrażają satysfakcję z tego co się stało". - Jest to dla mnie szokujące podwójnie, bo są to Francuzi, to wcale nie są żadni imigranci. To Francuzi, którzy powinni czuć jakiś związek z kulturą. Przypomnijmy, to nie był tylko zabytek chrześcijaństwa, a światowej kultury - ocenił. - Mam nadzieję, że różne domniemana dotyczące powodu pożaru się nie potwierdzą, bo może to doprowadzić do jeszcze większej tragedii - dodał.

Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność") powiedział, że "odbiera to w kategoriach symbolu, znaku duchowego". - Jeszcze go nie umiem dokładnie określić, ponieważ te kwestie duchowe są bardzo głębokie - mówił. - Symbolem jest na pewno to, że tysiące Francuzów zaczęło klęczeć przed tą katedrą i się modlić - ocenił. - Myślę, że faktycznie nie będzie tak, że teraz Francja nagle się nawróci, ale prezydent Macron, który nie jest wielkim fanem chrześcijaństwa, też to przeżywa jakąś tragedię jako Francuz. Z tego już zaczyna się robić małe dobro, że ludzie klęczą, nie wstydzą się tego i nie boją się obstrukcji ze strony mediów, lewicy czy muzułmanów - powiedział dziennikarz.

Dr Karolina Zioło-Pużuk (Centrum Daszyńskiego) wskazała, że "skrajnie prawicowe trolle używają tego do ksenofobicznej propagandy". Jak powiedziała "to wielkie i tragiczne wydarzenie". - Wpisywać w bieżące wydarzenia to, co ma 850 lat i służyło nam przez ten czas jako symbol uwieczniony i w literaturze, i w sztuce, źródło inspiracji dla bardzo wielu artystów, byłoby jednak nie w porządku - mówiła. - Problem jest taki, że i w Polsce mieliśmy przypadki zabytków, które spłonęły z powodu remontu, który się rozpoczął. To wielka tragedia, że z powodu czynnika ludzkiego, może jakiegoś zaniedbania czy zwykłego przypadku tracimy taką perłę - powiedziała na antenie PR24.

W audycji także komentarze na temat aktualnej sytuacji na polskiej scenie politycznej i stajku nauczycieli.

"Debatę poranka" prowadziła Dorota Kania.

 Polskie Radio 24/msze, IAR

 ------------------------------

 Data emisji: 16.04.19

 Godzina emisji: 8.06

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Zdjęcia i filmy

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 21:12
Runęła objęta ogniem iglica, a następnie cały dach katedry Notre Dame w Paryżu. Strażacy nadal walczą z ogromnym pożarem, jaki wybuchł w świątyni. Na zdjęciach i filmach zamieszczanych w mediach społecznościowych widać ogromną chmurę dymu oraz płomienie ponad dachem gotyckiej katedry, w której prowadzono prace renowacyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak wyglądało zawalenie się głównej iglicy Notre Dame. Dramatyczny widok

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 00:30
Strażacy nadal walczą z pożarem w Katedrze Notre Dame w Paryżu. Wcześniej runęła objęta ogniem iglica, a następnie niemal cały dach Katedry Notre Dame w Paryżu. Nagranie z tego zdarzenia zostało zarejestrowane i udostępnione w mediach społecznościowych. 
rozwiń zwiń