X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

J. Liziniewicz: gdyby opozycja się zjednoczyła, przegrałaby jeszcze bardziej

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 09:54
- Ja uważam, że gdyby opozycja się zjednoczyła, to po prostu by przegrała, nie mam co do tego cienia wątpliwości. Być może jedynym lepszym scenariuszem byłoby, gdyby poszli w dwóch blokach - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz. Gośćmi "Debaty poranka" byli również dr Karolina Zioło-Pużuk oraz Dominik Mazur.
Audio
  • 15.10.19 J. Liziniewicz: opozycja, gdyby się zjednoczyła, przegrałaby jeszcze bardziej (PR24)
Sala plenarna Sejmu
Sala plenarna SejmuFoto: flickr.com

W niedzielę odbyły się wybory parlamentarne, w których zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, co pozwoliło partii rządzącej na uzyskanie w Sejmie 235 mandatów spośród ogólnej liczby 460. Trudniejsza sytuacja jest w Senacie, gdzie PiS ma 48 na 100 senatorów, co oznacza, że straciło większość. Sytuację powyborczą komentowali w "Debacie poranka" dr Karolina Zioło-Pużuk z Centrum Daszyńskiego, Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej" i Dominik Mazur z Fundacji Republikańskiej.

Antoni Macierewicz 1200.JPG
Antoni Macierewicz: Senat jest "izbą refleksji". Jestem optymistą ws. współpracy z opozycją

Opozycja przegrała z powodu podziału?

Już w pierwszych godzinach po wyborach zaczęły pojawiać się głosy - między innymi posła Janusza Cichonia z Koalicji Obywatelskiej - że opozycja przegrała z powodu startowania w kilku blokach, zamiast w jednym wspólnym bloku opozycyjnym. Z opinią tą nie zgodziła się dr Karolina Zioło-Pużuk.

- Oceniam to skrajnie odwrotnie. Sądzę, że fakt, iż opozycja poszła trzema blokami - wyłączam z tego rachunku Konfederację, bo nie brała udziału w rozmowach zjednoczeniowych z nikim - myślę o PSL-u, lewicy i Koalicji Obywatelskiej, moment, w którym Grzegorz Schetyna podjął decyzję - jak się wydawało wtedy - złą, żeby jednak iść samemu - to dodało wiatru w żagle lewicy, ale także PSL-owi. W ten sposób zrobił sobie źle, ale posłużyło to wszystkim innym - powiedziała dr Karolina Zioło-Pużuk.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Marek Sawicki: wynik PSL jest na poziomie naszych oczekiwań

Przypomniała, że byli wyborcy np. lewicowi, którzy chcieli głosować przeciw PiS-owi, ale nie chcieli głosować na listę Koalicji Obywatelskiej. Dzięki istnieniu bloku lewicowego mogli oni zostać zagospodarowani. Podobna sytuacja była, jeśli chodzi o wyborców PSL-u.

- PSL odnalazł swój nowy elektorat miejski - inteligencji z małych miasteczek, nie-rolników mieszkających na wsiach - dodała. Podkreśliła także, że jej zdaniem opozycja, gdyby poszła jednym, spójnym blokiem, nie miałaby wcale lepszego wyniku.

Zjednoczenie opozycji by jej zaszkodziło

1200_Schetyna_PAP.jpg
Bogdan Zdrojewski: po tych wyborach zyskali wszyscy, tylko nie PO

Z Karoliną Zioło-Pużuk zgodzili się zarówno Jacek Liziniewicz, jak i Dominik Mazur. Obaj podkreślili, że jeden wspólny blok opozycji oznaczałby przegraną i to prawdopodobnie jeszcze poważniejszą, niż znany dziś już ostateczny wynik wyborów.

- Ja też uważam, że gdyby opozycja się zjednoczyła, to po prostu by przegrała, nie mam co do tego cienia wątpliwości. Być może jedynym lepszym scenariuszem byłoby, gdyby poszli w dwóch blokach i wtedy może mogłoby być lepiej dla opozycji, ale tego się teraz nie rozstrzygnie - stwierdził Jacek Liziniewicz.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Pewne korekty będą". Paweł Szefernaker o zmianach w rządzie

- Koalicja Obywatelska - tam jest Platforma Obywatelska i Nowoczesna - plus zjednoczony PSL z Kukizem, plus zjednoczone trzy partie lewicy, tu się tych podmiotów robi bardzo dużo. I jeśli jeszcze je wszystkie zjednoczyć, to otrzymalibyśmy to, co zostało stworzone przed wyborami europarlamentarnymi - twór bez jakiejkolwiek tożsamości czy ideowości, nastawiony tylko na zwycięstwo. To by była powtórka z wyborów europarlamentarnych. Lepiej, że poszli oddzielnie, także pod tym względem, że zaakcentowali także to, kim są w tych tożsamościach. Mogli zacząć samych siebie tworzyć na nowo - stwierdził Dominik Mazur.

Podkreślił także, że z tych wyborów wynika jeszcze jeden ciekawy wniosek, mianowicie że od dawna w Polsce zapowiada się system dwupartyjny, tymczasem obecnie reprezentację w Sejmie ma aż pięć ugrupowań, co pozwala sądzić, że do sytuacji podobnej do parlamentów Niemiec czy Wielkiej Brytanii wciąż nam jeszcze daleko.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

"Debatę poranka" prowadziła Dorota Kania.

Polskie Radio 24/jmo

______________________

Data emisji: 15.10.2019

Godzina emisji: 08.36

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. PiS z samodzielną większością

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 21:29
W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 235 mandatów; Koalicja Obywatelska - 134 mandaty, KW SLD - 49, PSL - 30, Konfederacja - 11, a Mniejszość Niemiecka - jeden mandat - poinformował w poniedziałek wieczorem przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

K. Sobolewski: Senat może stać się początkiem łagodzenia sporu politycznego

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 09:01
- Jeśli chodzi o wyniki wyborów do Senatu, moje oczekiwania były większe, w tej chwili mamy remis. Senat może stać się początkiem łagodzenia sporu politycznego - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Sobolewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Mosiński: po pierwsze ojczyzna i sprawy polskie, a później partykularyzm

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 08:54
- Ubolewam, że te cztery lata minęły bez jakiejś refleksji ze strony naszych oponentów. Po pierwsze ojczyzna i sprawy polskie, a później partykularyzm - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński (Prawo i Sprawiedliwość). - Na pewno dzięki temu, że przewagę w senacie ma opozycja, czasu na pracę nad przedłożeniami sejmowymi, rządowymi będzie więcej - stwierdził Janusz Cichoń (Koalicja Obywatelska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Henryk Domański: zaskoczył mnie wynik PSL i Konfederacji

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 09:03
Gość "Komentarza poranka" w radiowej Jedynce skomentował wyniki wyborów parlamentarnych Polsce.
rozwiń zwiń