more_horiz

10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Gursztyn: jedna z najbardziej znaczących w historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 10:01
- W Smoleńsku zginęła narodowa elita. Do dziś nie podnieśliśmy się z tej straty - powiedział Michał Karnowski z tygodnika "Sieci". - Było to potworne zaskoczenie i niewiara, że coś takiego mogło się stać - podkreślił Maciej Pawlicki, producent filmowy. - Doszło do wykrwawienia poważnej części elit - dodał Piotr Gursztyn z TVP.
Audio
  • Goście Adriana Klarenbacha o 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej ("Debata poranka")
Trumna z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Trumna z ciałem prezydenta Lecha KaczyńskiegoFoto: KPRP

10 kwietnia 2010 roku nastąpiła jedna z największych tragedii w dziejach nowożytnej Polski. Nieopodal lotniska w Smoleńsku doszło do katastrofy samolotu, którym na uroczystości upamiętniające rocznicę Zbrodni Katyńskiej leciał m.in. prezydent Lech Kaczyński z żoną i 94 innymi osobami.

2a75cc0c-255f-4c9c-bd2a-de003787c9a6.jpg
10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Raport specjalny

- Przywoływanie tego wydarzenia jest strasznie trudne i zawsze takie będzie. Było to potworne zaskoczenie i niewiara, że coś takiego mogło się stać. Znałem wiele osób, które były wtedy na pokładzie rządowego samolotu. To wspaniali ludzie. Wersja moskiewska opisująca przebieg i przyczyny katastrofy natychmiast została wskazana jako obowiązkowa. To było przerażające – wskazał Maciej Pawlicki.

Początek drogi

W tym roku mija 10 lat od katastrofy smoleńskiej. Piotr Gursztyn podkreślił, że jest ona jedną z najbardziej znaczących w historii Polski.

- Do końca możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, bo byliśmy świadkami tej tragedii. (…) Pomimo upływu 10 lat wciąż jesteśmy na początku drogi jeśli chodzi o prawdę i o wiedzę na ten temat. Nie wierzę, by archiwa rosyjskie zostały szybko otworzone - stwierdził dziennikarz.

smoleńsk 1200 pap.jpg
Wybitni politycy, działacze, wojskowi. W Smoleńsku zginęła polska elita

"Do dziś służyliby Ojczyźnie"

Pomimo tego, że obchodzimy już 10. rocznicę katastrofy, to dla Michała Karnowskiego wspomnienie tego wydarzenia jest wciąż bardzo żywe. - Chwilami przerażająco żywe w sensie istnienia przemysłu pogardy, który dalej próbuje opluwać pamięć ofiar. (…) W Smoleńsku zginęła narodowa elita. Do dziś nie podnieśliśmy się z tej straty. Zginęli ludzie wspaniali, którzy do dzisiaj służyliby Ojczyźnie - zauważył publicysta.

Dodał również, że należy się wielkie uznanie dla tych, którzy podjęli wysiłek dochodzenia prawdy w bardzo trudnych warunkach oraz dla tych, którzy podjęli się budowania pamięci i hołdu.

***

Audycja: "Debata poranka"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Goście: Michał Karnowski ("Sieci"), Piotr Gursztyn (TVP), Maciej Pawlicki, producent filmowy
Data emisji: 10.04.2020
Godzina emisji: 08.35

Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem