Publicysta: Trzaskowski nie potrafi wykorzystać udanej kampanii prezydenckiej

2020-08-12, 10:36

Publicysta: Trzaskowski nie potrafi wykorzystać udanej kampanii prezydenckiej
Rafał Trzaskowski . Foto: Twitter/Trzaskowski2020

- Przez pierwszy miesiąc funkcjonowania ruchu "Nowa Solidarność" nic się nie dzieje, a prezydent Warszawy nie jest obecny przy największych od dawna manifestacjach. Rafał Trzaskowski nie potrafi wykorzystać swojej niewątpliwie udanej kampanii prezydenckiej, mam wrażenie, że zrezygnował z aktywności - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Płociński (Rzeczpospolita). W audycji dyskutowali również Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna) oraz Wojciech Wybranowski (Do Rzeczy).

W związku z aresztem dla aktywisty Michała Sz. w piątek przed warszawską siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii odbył się protest. Protestujący przeszli na Krakowskie Przedmieście, gdzie doszło do starć z policją.

Powiązany Artykuł

lgbt protesty pap 1200.jpg
"Tożsamość i orientacja seksualna nie mają znaczenia". Wiceszef MSWiA o zatrzymaniu Michała Sz.

Zdaniem Jakuba Majmurka nieobecność Rafała Trzaskowskiego podczas demonstracji pod Pałacem Kultury i Nauki jest do pewnego stopnia zrozumiała. - To było wydarzenie organizowane przez środowiska anarchistyczne, tam nie przemawiali politycy parlamentarni. Jednak w sytuacji, gdy w Warszawie dzieje się tak wiele rzeczy, gdy sytuacja jest brutalna, narasta konflikt (…) a Ratusz, który powinien być może być miejscem spotkania, jest na wakacjach, to mamy tu wizerunkowy problem - stwierdził.

Posłuchaj

12.08.2020 Michał Płociński, Jakub Majmurek, Wojciech Wybranowski (Polskie Radio 24 / Debata poranka) 21:39
+
Dodaj do playlisty

Wojciech Wybranowski zgodził się z taką opinią. - Ciekawe, że polityk, który chce tworzyć nowy ruch społeczny, jest w kluczowych, ważnych momentach, w których mógłby wygrywać, na urlopie (…) Jednak na pewno błędem PO byłoby dzisiaj czynne uczestniczenie w tych protestach. Ta partia zawsze chciała się identyfikować jako chadecka, dziś jednak stała się zakładnikiem swojego lewicowego koalicjanta - dodał.

Dekoncentracja mediów

Zdaniem Michała Płocińskiego dekoncentracja w polskim systemie medialnym nie ma większego sensu. - Jeśli przyjrzeć się rynkowi, to zjawisko koncentracji ma miejsce w  mediach regionalnych. Jednak na całym świecie dziennikarstwo tego typu niestety upada, jego przetrwanie jest możliwe dzięki pewnej skali działania - stwierdził.

Jakub Majmurek zgodził się, że na polskim rynku medialnym problem nie występuje poza mediami lokalnymi. - Prasa lokalna nie będzie w najbliższym czasie w stanie pełnić swojej podstawowej funkcji, jaką jest kontrola lokalnych elit, ponieważ wyczerpuje się jej model biznesowy, a nie dlatego, że jest skoncentrowana w jednych rękach. Ta ustawa rozwiązuje raczej pozorny problem - mówił publicysta.

Wojciech Wybranowski dodał, że patrologie z lat 90. i zbytnie ułatwienia w przejmowaniu mediów doprowadziły do tego, że dzisiaj media lokalne są bardzo słabe czy wręcz padają. - Problemem jest to, że media te są silnie skupione w jednym ręku lub zależne od władzy lokalnej. PiS powinno pomyśleć, jak wzmocnić media lokalne, jak ułatwiać tworzenie lokalnych mediów społecznościowych czy portali, niż przygotowywać ustawę dekoncentracyjną - podsumował.

Czytaj także:

    Więcej w nagraniu.

    * * *

    Audycja: Debata Poranka

    Prowadzący: Eliza Olczyk

    Goście: Michał Płociński, Jakub Majmurek, Wojciech Wybranowski

    Data emisji: 12.08.2020

    Godzina emisji: 8.35

    PR24/PAP/ka

    Polecane

    Wróć do strony głównej