PiS przedstawi "nowy polski ład". Publicysta: priorytetem powinna być walka z koronawirusem

2021-02-01, 09:00

PiS przedstawi "nowy polski ład". Publicysta: priorytetem powinna być walka z koronawirusem
Od 1 lutego otwarte są galerie handlowe . Foto: PAP/Jerzy Muszyński

- Powinniśmy stworzyć kompleksowy plan walki z pandemią, procedury, gdy dojdzie do 50 tys. zakażeń. To, co będzie się działo, jest nieprzewidywalne - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"). Gośćmi audycji byli również dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Daszyńskiego) i Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE). 

PiS przedstawi "nowy polski ład" najpewniej pod koniec lutego  - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Według dziennika pakiet rozwiązań jest szeroki - zawiera zarówno pomysły gospodarcze, jak i inwestycyjne oraz wsparcia dla rodzin.


Powiązany Artykuł

karnowski IMG_4096.jpg
PiS zapowiada ofensywę programową. Michał Karnowski: może dojść do uporządkowania kwestii podatkowej

Zdaniem dra Sebastiana Gajewskiego na obecnym etapie walki z epidemią nie należy snuć dalekosiężnych planów. - Na razie nie wiemy, kiedy skończy się epidemia. Walka z nią jest nieobliczalna. Mierzymy się z kolejną mutacją koronawirusa. Nie wiemy, jak skuteczna będzie szczepionka, czy będziemy musieli się szczepić co pół roku, czy nabierzemy odporności na lata? Te okoliczności będą decydować o naszej przyszłości. Prezentowanie w tej perspektywie wizji może skończyć się blamażem. Jeżeli w styczniu 2022 roku nadal będziemy walczyli z epidemią, to opowieści o nowym ładzie staną się anegdotą. Odradzałbym był też brnięcie w konserwatywne i obyczajowe sprawy. Te motyw nie jest akceptowany przez większość społeczeństwa, również przez część wyborców PiS. Zjednoczona Prawica zbudowała się na aktywnej polityce społecznej, na zmianie w polityce publicznej - powiedział gość Polskiego Radia 24. 

Czytaj także:

- Priorytetem powinno być zbudowanie nowego ładu radzenia sobie z koronawirusem. Czy nasza polityka wobec pandemii powinna być tylko reaktywna? Jak jest mniej zakażeń, to otwieramy, gdy jest ich więcej, to zamykamy. Jednocześnie kryteria są subiektywne i częściowo niezrozumiałe. Premierostwo Mateusza Morawieckiego wiązało się z obietnicą kompleksowego planu dla polskiej gospodarki, zapowiedzi trzeciej drogi wobec protekcjonizmu i podejścia globalistycznego. Żaden plan nie został jednak do końca wprowadzony. Powinniśmy stworzyć kompleksowy plan walki z pandemią, procedury, gdy dojdzie nawet do 50 tys. zakażeń. To, co będzie się działo, jest nieprzewidywalne - mówił Maciej Kożuszk.


Posłuchaj

Publicyści o "nowym ładzie" (Debata poranka) 21:38
+
Dodaj do playlisty

 

Natomiast zdaniem Jerzego Mosonia trudno jest oceniać coś, co jeszcze nie zaistniało. - Nowy Ład oprze się na filarze inwestycyjnym, polityce zdrowotnej i prorodzinnej, która nadal nie najlepiej funkcjonuje. 500+ już nie wystarcza, stało się elementem wyrównywania szans. Trzeba stworzyć realne szanse, by Polacy chcieli zakładać rodziny i powiększać je. Sytuacja demograficzna staje się dramatycznie zła - podsumował publicysta.  

Nowy Ład ma pozwolić szybko wrócić polskiej gospodarce na ścieżkę wzrostu. 16 filarów, które obejmuje, dotyczy: wychodzenia z pandemii, finansów publicznych, firm, pracy, inwestycji, mieszkań, rodziny, zdrowia, edukacji, klimatu, środowiska i energetyki, cyfryzacji, młodych, seniorów, rolnictwa, kultury i nauki. Mowa w nim nawet o finansowaniu przez państwo szczepionki chroniącej przed HPV i bezpłatnym dostępie do badań prenatalnych.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Debata poranka"
Prowadzący: Mirosław Skowron
Goście: Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"), dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Daszyńskiego), Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE)
Data emisji: 1.02.2021
Godzina: 8.35

Polecane

Wróć do strony głównej