more_horiz

PE zajmie się sytuacją na granicy z Białorusią. Grzędziński: można się spodziewać najgorszego

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 10:36
- Unia Europejska nie jest już tą samą instytucją, którą była w 2015 roku, kiedy z otwartymi rękami witała każdego, kto chciał przybyć na jej teren - mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Grzędziński (wprost.pl). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej i Karol Gac (portal doRzeczy.pl).

Eurodeputowani zbierają się dziś po południu (początek obrad o godz. 17:00) w Strasburgu i z przerwami będą debatować do czwartku. Na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego zostanie omówiona sytuacja na polsko-białoruskiej granicy.

Maciej Wąsik 1200.jpg
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji: będziemy współpracować z Frontexem ws. readmisji

Czego można się spodziewać po tej debacie? 

- Tam, gdzie w grę wchodzą emocję, tam na pewno trzeba spodziewać się wszystkiego najgorszego. Co prawda mamy od wczoraj komunikat Frontexu, który uspokaja te nastroje. To był jeden z głównych czynników napędzających w ostatnich dniach tę debatę zw. z tematem granicy - odpowiedział publicysta portalu wprost.pl. 

Jak podkreślił Dariusz Grzędziński, pojawienie się na granicy polsko-białoruskiej Frontexu powinno wytrącić pewnym kręgom argument, że dochodzi tam do łamania praw człowieka.

Pozostali goście audycji odnieśli się do związanej z tym narracji obecnej w niektórych polskich mediach. 

- Polskie media, jak i cała polska infosfera to jest nierozerwalna całość. Charakteryzuje się dużym stopniem emocjonalności i "owczym pędem". Jest bardzo wrażliwa na "wrzutki", "fejki" - ocenił Marek Wróbel.

W ocenie redaktora doRzeczy.pl świadome dezinformacje przeprowadzać jest teraz dużo trudniej niż jakiś czas temu.

- Z ubolewanie patrzyłem jak część mediów, a także polityków opozycji, podchwytywała tę rosyjską czy białoruską narrację ws. granicy polsko-białoruskiej - dodał. 

Posłuchaj
21:26 PR24_mp3 2021_10_05-08-35-39.mp3 Publicyści o sytuacji na granicy z Białorusią ("Debata poranka") 

- Odnoszę jednak wrażenie, że tu zadziałały procesy typowo polityczne, czy kwestie sympatii i antypatii politycznych. Robiono wszystko, jak przy wielu innych tematach, by uderzyć w rząd. Niewątpliwie epatowanie emocjami, różnymi historiami nie jest przypadkowe - podsumował Karol Gac. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadziła: Dorota Kania 

Goście: Marek Wróbel (Fundacja Republikańska), Karol Gac (doRzeczy.pl) Dariusz Grzędziński (wprost.pl)

Data emisji: 05.10.2021

Godzina: 08.35

kmp

Zobacz także

Zobacz także