more_horiz

Debata Poranka: Wyzwania Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 10:30
Brexit w kontekście wyborów w ważnych krajach Unii Europejskiej – w Niemczech, Francji i Holandii. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 o wyzwaniach, przed którymi stoi Wspólnota, mówili Magdalena Skajewska (Polskie Radio), Krzysztof Kokoszczyński (portal „EurActiv.pl”) i dr Dominika Blachnicka-Ciacek, socjolog z Uniwersytetu Londyńskiego.
Audio
  • 15.03.17 Debata Poranka: Wyzwania Unii Europejskiej
Brexit przyjęto w najgorszej dla imigrantów wersji, bez gwarancji zachowania prawa do pobytu, pracy i zasiłków.
Brexit przyjęto w najgorszej dla imigrantów wersji, bez gwarancji zachowania prawa do pobytu, pracy i zasiłków.Foto: Negative Space / pexels

W ostatnich dniach premier Theresa May otrzymała od brytyjskiego parlamentu mandat do uruchomienia artykułu pięćdziesiątego Traktatu Lizbońskiego, co umożliwia formalne rozpoczęcie procedury wyjścia z Unii Europejskiej.

– Trudno wyobrazić sobie, by cały proces udało się zamknąć w czasie dwóch lat, jak zakłada Traktat. Rozwód Londynu z Brukselą to zbyt skomplikowany proces – oceniał Krzysztof Kokoszczyński. – Pytanie, czy po upływie tego czasu strony zgodzą się na przedłużenie negocjacji, czy też Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia – dodawał gość Polskiego Radia 24.

Z kolei Magdalena Skajewska zauważyła, że w kontekście procedury Brexitu jest kilka niewiadomych po stronie Unii Europejskiej. – Odbędą się wybory w Holandii, Francji i Niemczech. To głosowania, które mogą zaważyć na stanowisku całej UE wobec Brexitu – komentowała publicystka. – Pytanie też, czy Londyn będzie negocjował z Unią, która jest monolitem, czy ze Wspólnotą dwóch prędkości – podkreśliła Skajewska.

Tymczasem, w samej Wielkiej Brytanii pojawiają się pytania dotyczące jedności państwa. Liderka północnoirlandzkiej partii Sinn Fein Michelle O'Neill wezwała do zorganizowania referendum ws. zjednoczenia Irlandii Północnej z Irlandią. O ponownym referendum niepodległościowym mówią także Szkoci. Więcej o tym w rozmowie z Dominiką Blachnicką-Ciacek.

Gospodarzem Debaty Poranka był Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/mp

_________________

Debaty Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

Data emisji: 15.03.2017

Godzina emisji: 9:16

Magdalena Skajewska i Krzysztof Kokoszczyński             foto; Adam Koniecki /PR24


Zobacz także

Zobacz także