more_horiz

Tomasz Sakiewicz: Światowe Forum Holokaustu może być klęską Putina

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 10:19
- Uroczystości w Jerozolimie mogą zakończyć się wielką klęską Władimira Putina, jeśli Polska wystąpi z narracją, że w Izraelu spotkają się ci, którzy powinni przeprosić Izrael za morderstwa na Żydach - mówił w Debacie Poranka Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"). Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również Piotr Gursztyn (Telewizja Polska) i Agaton Koziński ("Polska The Times").      
Audio
  • Publicyści o Światowym Forum Holokaustu (Debata Poranka)
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: Pixabay.com

Jak wynika z informacji rzecznika Instytutu Yad Vashem, w uroczystościach piątego Światowego Forum Holokaustu, które odbędą się w Jerozolimie 23 stycznia z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, głos zabiorą: prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Francji Emmanuel Macron, książę Karol z Wielkiej Brytanii, przedstawiciel Stanów Zjednoczonych i prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

- Otrzymałem zaproszenie jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na te uroczystości w Jerozolimie, ale oprócz tego zaproszenia jednoznacznie wynikało z niego i kontekstu sytuacji, że nie przewiduje się tam wystąpienia prezydenta Rzeczypospolitej - powiedział prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, postanowił, że nie pojedzie na wspomniane wydarzenie w Jerozolimie.

PAP Andrzej Duda prezydent 1200.jpg
Prezydent o wypowiedziach Putina: rewizjonizm poststalinowski

"Polska narracja będzie skuteczna, posiadamy duże aktywa" 

Zdaniem Piotra Gursztyna na krótką metę do światowej opinii publicznej przebije się narracja z Jerozolimy. - Stamtąd będą fajerwerki. Konferencję będą pokazywały największe światowe media. Polska nie może jednak odpuścić obchodów w Auschwitz. W dłuższej perspektywie polska narracja będzie skuteczna. Zwykle rosyjska dyplomacja jest bardzo toporna, wystrasza wszystkich dookoła. Słowa Putina uderzają nie tylko w Polskę, ale też w Finlandię, Rumunię, Litwę, Łotwę i Estonię. Putinowska narracja napotyka na opór i odpór. W dłuższej perspektywie będzie tak też i tym razem. Mamy po swojej stronie duże aktywa - tłumaczył publicysta.

"Polsce próbuje się przykleić łatkę"

Agaton Koziński podkreślił, że Putin gra na wygenerowanie chaosu. - To próba odgrzania dawnych schematów, że Polska jest bękartem traktatu wersalskiego, krajem, za który nie warto ginąć. Dopiero przekonamy się, czy jest to gra geopolityczna, czy historyczna. Krajów, które mają swoje za uszami w sprawie holokaustu, jest w Europie zdecydowana większość. Polsce próbuje się przykleić łatkę. Wygodnie jest przerzucić na nas odpowiedzialność - zauważył. 

Natomiast Tomasz Sakiewicz tłumaczył, że w Izraelu zamierzają spotkać się przywódcy państw, które historycznie odpowiadają za mordowanie Żydów - Niemcy, Związek Sowiecki, Francja. Rząd Vichy działał w tej kwestii świadomie i oficjalnie. Natomiast w przypadku Sowietów nie jesteśmy nawet w stanie ocenić skali morderstw i prześladowania Żydów na podstawie porozumienia z Niemcami zawartego jeszcze przed wybuchem II wojny światowej - powiedział gość Polskiego Radia 24.

Uroczystości w Jerozolimie, wspólnie z władzami Izraela i Instytutem Jad Waszem, organizuje Fundacja World Holocaust Forum kierowana przez Wiaczesława Mosze Kantora, oligarchę i sojusznika Władimira Putina.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Debata Poranka"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Goście: Agaton Koziński, Tomasz Sakiewicz, Piotr Gursztyn 

Data emisji: 09.01.2020

Godzina emisji: 08.35

 

Zobacz także

Zobacz także