more_horiz

"Dużo zależy teraz od postawy państw NATO". Piotr Grzybowski o groźbie wojny Rosji z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 10:15
- W dużym stopniu scenariusze są w naszych rękach, w rękach państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jeżeli nasza reakcja będzie jeszcze silniejsza, Rosja będzie starała się znaleźć wyjście awaryjne - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Grzybowski z tygodnika katolickiego "Niedziela". Gośćmi "Debaty poranka" byli również politolog Paweł Krulikowski oraz Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej". 
17 stycznia w Brukseli odbyło się posiedzenie ministrów obrony krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, w którym uczestniczył m.in. Mariusz Błaszczak
17 stycznia w Brukseli odbyło się posiedzenie ministrów obrony krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, w którym uczestniczył m.in. Mariusz Błaszczak Foto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przeprowadzi kolejne konsultacje z przywódcami Polski, Francji, Niemiec, Włoch, Rumunii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i NATO. Przywódcy ośmiu państw NATO, liderzy unijnych instytucji oraz NATO spotkali się na wideokonferencji także przed tygodniem. Tematem rozmów były rosyjskie działania wojskowe przy granicy ukraińskiej i możliwe scenariusze wydarzeń. Ponadto 17 stycznia podczas spotkania w Brukseli kraje członkowskie NATO wezwały Rosję do dialogu, a szef Sojuszu ponowił zaproszenie do spotkania w formacie Rady NATO-Rosja. 

Dezinformacja ws. ataku Rosji

Według Pawła Krulikowskiego "widzimy tutaj balet Władimira Putina". - Słyszeliśmy już wiadomości o tym, że ten atak jest przesądzony, że inwazja 16 lutego miała być faktem, pojawiły się też informacje o wycofaniu części wojsk, inne źródła twierdzą, że kolejne wojska się pojawiają. Także tych newsów sprzecznych ze sobą, że Rosjanie mogą wejść na Ukrainę, mogą nie wejść, jest bardzo dużo - zaznaczył politolog.

- Eskalacja konfliktu trwa, nie zmienia się napięcie, nie zmienia się poziom zagrożenia dla Ukrainy. Dopóki tak naprawdę nie będziemy mieli wyraźnych oznak deeskalacji na poziomie międzynarodowym, na poziomie spotkań prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji, nie możemy powiedzieć, jak to się rozwinie, ponieważ w każdym momencie może dojść do wybuchu konfliktu - przyznał gość audycji.

"Scenariusze są w rękach NATO"

Piotr Grzybowski powiedział, że "w dużym stopniu te scenariusze są w naszych rękach, w rękach państw Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO)". - Jeżeli nasza reakcja będzie jeszcze silniejsza niż obecnie, sądzę, że Rosja będzie starała się znaleźć wyjście awaryjne z tej sytuacji - ocenił publicysta. 

- Gdyby przyjąć scenariusz, że coś się wydarzy i załóżmy, że Ukraina zostanie najechana, zostanie użyta fizyczna agresja wojskowa przeciwko temu państwu i zostanie zdestabilizowane, to pojawia się pytanie, co wtedy zrobi Zachód. To jest kolejny element, który już dzisiaj powinien być brany pod uwagę, także w budowie koncepcji odstraszających, jeżeli chodzi o Rosję [...]. Wczorajsze ataki artyleryjskie, świadczą o tym, że jest swoboda w wyborze celów, czasu i metod użycia sił zbrojnych przez Rosję - podkreślił gość PR24.

Czytaj również:

Widmo wojny 

Jacek Liziniewicz stwierdził, że "nic nie wiemy, jeśli chodzi o najbliższą przyszłość". - Z uwagą obserwuję to, jak rzeczywiście strona amerykańska próbuje sprzedać ruchy Władimira Putina, a on później na przekór stara się udowodnić, że robi co innego, ale czy to oddala nas od widma wojny, trudno powiedzieć. Osobiście jestem skłonny wierzyć w źródła amerykańskie i amerykańską politykę, a nie Władimirowi Putinowi - mówił. 

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że Władimir Putin gra w swoje gry, których celem jest odbudowa imperium i w których nie ma mowy o suwerenności Europy Środkowej. Putin uważa, że rozpad Związku Sowieckiego był największą klęską geopolityczną w XX wieku, zatem oczywiste jest, że w jego koncepcjach nie ma miejsca dla suwerennej Polski, jednak ufałbym intencjom i informacjom przekazywanym przez stronę amerykańską - ocenił gość audycji. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:04 debata porankaaaAAAA.mp3 Jacek Liziniewicz, Piotr Grzybowski oraz Paweł Krulikowski o napięciu wokół Ukrainy ("Debata poranka") 

***

Audycja: "Debata poranka"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Goście: Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska") Piotr Grzybowski (tygodnik katolicki "Niedziela"), Paweł Krulikowski (politolog)

Data emisji: 18.02.2022

Godzina: 08.36

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także