Piotr Grzybowski o reparacjach wojennych: Polakom należy się zadośćuczynienie
Nie milkną echa raportu opracowywanego przez Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej, który zostanie opublikowany 1 września. Do tej kwestii na antenie Polskiego Radia 24 odnieśli się publicyści Jacek Gądek z portalu Gazeta.pl, Piotr Grzybowski z Katolickiego Tygodnika "Niedziela" oraz Wojciech Rogacin z gazety regionalnej "Polska Metropolia Warszawska".
2022-08-03, 10:19
Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że nad raportem o stratach wojennych Polski, który zostanie zaprezentowany 1 września, pracował przez kilka lat zespół profesorów z różnych dziedzin, między innymi: historii, demografii, ekonomii i statystyki. Wskazał, że przed rokiem wnosił do niego swoje uwagi.
"Reparacje to narracja"
Jak wskazał Jacek Gądek, "Jarosław Kaczyński powiedział, że walka o reparacje to jest zadanie może nawet na pokolenie". - Z kolei kampania wyborcza jest w przyszłym roku, a jedno pokolenie na pewno nie przeminie przez ten czas - zaznaczył publicysta portalu Gazeta.pl.
- Faktycznie 1 września ma być publikacja pierwszego tomu raportu. W sam raz Prawo i Sprawiedliwość, ten zespół Arkadiusza Mularczyka uwiną się akurat, żeby zdążyć ukuć zgrabną narrację na kampanię wyborczą i taki w istocie jest cel [...]. Moim zdaniem reparacje to narracja, a nie cel Prawa i Sprawiedliwości - ocenił gość Polskiego Radia 24.
"To nie jest cel kampanii"
Z kolei Piotr Grzybowski nie zgodził się z przedmówcą i podkreślił, że reparacje wojenne nie są celem na kampanię. - Niezależnie od kampanii wyborczej, niezależnie od partii reprezentowanej przez danych polityków, ta kwestia powinna być wreszcie wyjaśniona - podkreślił.
REKLAMA
Publicysta Katolickiego Tygodnika "Niedziela" zwrócił uwagę na fakt, że "skutki II wojny światowej groziły nam wręcz biologicznym wyginięciem".
- Przypominam, że to nie tylko domy, budynki, nie tylko państwo przez państwo, ale zwykli Kowalscy i Nowaccy zostali ograbieni przez zwykłych feldfebeli [...] Niemcy kradli, co mogli - przypomniał. W związku z tym - jak dodał Piotr Grzybowski - Polakom należy się zadośćuczynienie.
Posłuchaj
Poczucie krzywdy Polaków
Wojciech Rogacin zgodził się z red. Piotrem Grzybowskim w kwestii tego, że "Polacy mają takie poczucie krzywdy". - Pewnie każdy w rodzinie wie, co jego dziadkowie stracili w czasie wojny - moi również - przyznał publicysta gazety regionalnej "Polska Metropolia Warszawska".
Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk poinformował, że same straty materialne, które poniosła Warszawa w trakcie II wojny światowej, szacowane są na ponad 380 mld zł.
REKLAMA
Ponadto zdaniem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Nawrockiego reparacje wojenne są wielką szansą dla rządu niemieckiego do zamknięcia sprawy odpowiedzialności materialnej za drugą wojnę światową.
- 3 sierpnia 1944. Pierwszy nalot na walczącą Warszawę
- Raport o polskich stratach wojennych. Mularczyk: zbliżamy się do końca prac
- "Są szansą nie tylko dla Polski, ale też dla Niemiec". Kwiecień o reparacjach wojennych
***
Audycja: Debata poranka
Prowadziła: Eliza Olczyk
REKLAMA
Goście: Jacek Gądek (portal Gazeta.pl), Piotr Grzybowski (Tygodnik Katolicki "Niedziela"), Wojciech Rogacin (gazeta regionalna "Polska Metropolia Warszawska")
Data emisji: 3.08.2022
Godzina: 8.35
IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/nt
REKLAMA
Polecane
REKLAMA