more_horiz

Andrzej Bargiel o zjeździe z K2: niejeden śmiałek chciałby się tam znaleźć

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 21:55
– Wejście na szczyt było pośrednim celem. Większym wyzwaniem był zjazd na nartach. Wiódł przez środek ściany i musiałem się w stu procentach skoncentrować – powiedział himalaista Andrzej Bargiel, który w ubiegłym roku dokonał historycznego wyczynu. – Myślę, że był to też fajny prezent urodzinowy – dodał z uśmiechem.
Audio
  • 3.01.18 Andrzej Bargiel: „Jestem szczęśliwym człowiekiem (…)”.
Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek w historii zjechał na nartach z K2, w opinii ekspertów najniebezpieczniejszego ośmiotysięcznika na świecie.
Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek w historii zjechał na nartach z K2, w opinii ekspertów najniebezpieczniejszego ośmiotysięcznika na świecie.Foto: materiały promocyjne/screen

W lipcu zeszłego roku Andrzej Bargiel zdobył drugi najwyższy szczyt świata - K2. Himalaista przeszedł do historii, gdyż jako pierwszy zjechał na nartach z wierzchołka góry. Była to kolejna próba podjęta przez Bargiela. Pierwsza miała miejsce w 2017 roku. Zawiodła jednak pogoda.

– W końcu mi się udało. Dlatego bardzo się ucieszyłem. Było to ogromne wyzwanie i ważne, że utrzymałem motywację i pozostałem przy swojej filozofii. Wiele osób namawiało mnie żebym jedynie wszedł na szczyt. Jednak dla mnie było to niewystarczające. Wysokie góry i narciarstwo to moje pasje, ale w tym co robię nie akceptuję ryzyka. Z tego powodu odpuściłem próbę z 2017 roku, choć przyznam, że byłem rozczarowany – podkreślił.

Andrzej Bargiel stwierdził, że jego wyczyn mógł wydawać się czymś zwariowanym. Podkreślił, że do każdego wyzwania podchodzi z jak największym profesjonalizmem – Staram się jak najlepiej przygotowywać do moich projektów. Na K2 nie dopuściłem do ani jednego momentu, w którym straciłbym kontrolę nad tym, co się działo. Z tego jestem dumny. Można robić bardzo trudne rzeczy, ale musi się na to złożyć wiele czynników, by wszystko przebiegło bezpiecznie. W końcu w grze jest również moje życie – powiedział.  

Ponadto w audycji rozmowa z mistrzynią Europy i świata w wioślarstwie Agnieszką Kobus Zawojską, o sukcesach, które wraz z koleżankami z reprezentacji Polski osiągnęła w 2018 roku.

"Magazyn Sportowy" prowadził Krzysztof Łoniewski.

Polskie Radio 24/db

------------------------------

Data emisji: 3.01.2019

Godzina emisji: 19.37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Bargiel zdobył K2 i jako pierwszy zjechał ze szczytu na nartach!

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2018 20:38
Andrzej Bargiel zdobył K2 w Karakorum, drugą co do wysokości górę świata. Polski himalaista i skialpinista zjechał również ze szczytu na nartach, co było pierwszym takim wyczynem w historii. Na temat niesamowitych dokonań Polaka mówił w Polskim Radiu 24 Michał Leksiński, alpinista z Polskiego Związku Alpinizmu.
rozwiń zwiń