more_horiz

"7 dni: Wschód". Spadek cen ropy na świecie, Rosja rezygnuje z Parady Zwycięstwa

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 21:20
- Przychody rosyjskie ze sprzedaży ropy naftowej stanowią coraz mniejszą część budżetu. Podejmowane są pewne działania na rzecz zmniejszania zależności od ropy - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik (BiznesAlert.pl). Gośćmi audycji byli również Piotr Andrusieczko (outride.rs) oraz Anna Maria Dyner (PISM).
Audio
  • Wojciech Jakóbik: Rosjanie "przejadają" rezerwy - mają ich kilkaset milionów dolarów (7 Dni: Wschód/PR24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
1200_Putin_PAP.jpg
Rosja w obliczu pandemii COVID-19. Ekspert: przed Putinem trudne wybory

Najnowszy odcinek audycji "Świat w powiększeniu" został poświęcony trzem tematom. Goście Piotra Pogorzelskiego podjęli kwestie spadku cen ropy na świecie, prezydentury Wołodymyra Zełenskiego oraz rezygnacji Rosji z Parady Zwycięstwa 9 maja.

Spadek cen ropy na świecie. Jak to wpłynie na sytuację w Rosji? Komentarz Wojciecha Jakóbika (BiznesAlert.pl)

- Przychody rosyjskie ze sprzedaży ropy naftowej stanowią coraz mniejszą część budżetu Rosji. Podejmowane są pewne działania na rzecz zmniejszania zależności od ropy. 40 proc. budżetu rosyjskiego jest finansowana z petrodolarów płynących z rynku. Te przychody się kurczą. Budżet jest zaprogramowany na 42,4 dolary za mieszankę ropy Urals, a w tym momencie ta cena wynosi kilkanaście dolarów z dużymi wahaniami ceny. Rosjanie mają duży problem z budżetem. Żeby go utrzymać, żeby nie musieć wprowadzać dużych cięć socjalnych, Rosjanie "przejadają rezerwy" - mają ich kilkaset miliardów dolarów. Są w stanie z nich korzystać przez kilka miesięcy albo nawet lat - stwierdził Wojciech Jakóbik.

Wołodymyr Zełenski 1200 PAP.jpg
Ukraina: blisko 900 zakażeń COVID-19. Ponad 100 zachorowań w ciągu doby

Mija rok prezydentury Wołodymyra Zełenskiego. Komentarz Piotra Andrusieczko (outride.rs)

- Wołodymyr Zełenski podzielił ukraińskie społeczeństwo. Jego wygrana była osiągnięta bardzo wysokim wynikiem. Mimo tego, od początku miał do czynienia z twardą opozycją wśród tej aktywnej części ukraińskiego społeczeństwa, od czasów Euromajdanu. Wytykano mu brak patriotyzmu, profesjonalizmu czy doświadczenia. Moim zdaniem te zarzuty się nie sprawdziły. Tak jak te super optymistyczne mówiące o tym, że będzie to prezydent przełomu - zaznaczył Piotr Andrusieczko.

Rosja rezygnuje z Parady Zwycięstwa 9 maja. Komentarz Anny Marii Dyner (PISM)

- Decyzja Moskwy wzięła się stąd, że w Rosji jest bardzo zła sytuacja epidemiologiczna. Większość zachorowań skoncentrowała się w Moskwie. Oznaczałoby to, że Parada Zwycięstwa byłaby bardzo dużym wyzwaniem. Zawsze było to święto weteranów. Dodatkowo paradzie towarzyszył tzw. Marsz Nieśmiertelnego Pułku, w którym szły tysiące ludzi z portretami osób, które zginęły w czasie II wojny światowej. Tego nie dałoby się zorganizować - powiedziała Anna Maria Dyner.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "7 Dni: Wschód"
Prowadzący: Piotr Pogorzelski
Goście: Wojciech Jakóbik (BiznesAlert.pl), Piotr Andrusieczko (outride.rs), Anna Maria Dyner (PISM)
Data emisji: 23.04.2020
Godzina emisji: 20.35

PR24/pb

Zobacz także

Zobacz także