more_horiz

Francja: czy zawieszenie podwyżki akcyzy na paliwo zakończy protesty?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 19:37
– Francuzi nie godzą się na obecny model kapitalizmu, w którym występują równi i równiejsi, a bogaci stają się jeszcze bogatsi – powiedział Antoni Trzmiel z TVP. W "Debacie Dnia" rozmowa o bieżącej sytuacji we Francji po demonstracjach przedstawicieli tzw. "żółtych kamizelek" i zapowiedzi francuskiego premiera o zawieszeniu podwyżki akcyzy na paliwo.
Audio
  • 4.12.18 Antoni Trzemiel: „Ciężko pracujący Francuzi podlegają obecnie procesowi pauperyzacji (…)”.
Strajkujący ubrani w żółte kamizelki blokują dostęp do rafinerii w Frontignan w południowej Francji.
Strajkujący ubrani w żółte kamizelki blokują dostęp do rafinerii w Frontignan w południowej Francji.Foto: PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Antoni Trzmiel przypomniał, że Emmanuel Macron jest trzecim prezydentem, po Nicolasie Sarkozy’m i Francais Holland, który obiecywał Francję wielką i dostatnią. Jednak można zauważyć, że koszty zmian, jakie chce wprowadzić francuski przywódca, spadają na barki najciężej pracujących, którzy nie widzą dla siebie korzyści w proponowanych reformach.

– Na to zgody we francuskim społeczeństwie nie ma i nie będzie. Dlatego uważam, że trwający spór wcale się nie zakończy. Jest już na to za późno, bo problemy Francji są dużo głębsze. Jej obywatele buntują się przeciwko współistnieniu równych i równiejszych. Obecny model kapitalizmu, w którym bogatsi są jeszcze bogatsi i stają się coraz bardziej wąską grupą, a ludzie ciężko pracujący podlegają procesowi pauperyzacji, spotyka się ze sprzeciwem – zauważył publicysta.

Jeden z liderów żółtych kamizelek, w odniesieniu do zawieszenia podwyżki akcyzy na paliwo, stwierdził, że to dopiero pierwszy krok i protestujący „nie zadowolą się okruchami”. Adam Buła z Agencji Informacyjnej Polska Press wskazał, że współczesna elita, m.in. we Francji, nie ma pomysłu jak zadowolić i rozwiązać problemy biedniejszej części społeczeństwa, z czego biorą się obecne problemy.    

Ponadto w audycji Antoni Trzmiel i Adam Buła skomentowali również przebieg odbywającego się w Katowicach szczytu klimatycznego, a także zastanowili się nad przyszłością Nowoczesnej.  

"Debatę Dnia" prowadził Adrian Stankowski.

Polskie Radio 24/db

----------------------------

Data emisji: 4.12.2018

Godzina emisji: 18.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Masowy protest "Żółtych kamizelek" we Francji. Ekspert: to ryzyko dla dalszego funkcjonowania tego systemu władzy

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 11:30
- Widać tu duże ryzyko dla dalszego funkcjonowania tego systemu władzy. Właśnie poprzez taki moduł bezpośredniego protestu. Takiej demokracji bezpośredniej. Te protesty są bardzo nie na rękę Macronowi - mówił w rozmowie z PolskieRadio24.pl dr Łukasz Jurczyszyn, ekspert ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Francji (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: protesty we Francji to próba pokazania gestu Kozakiewicza prezydentowi Macronowi

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 18:02
– Podwyżki cen paliw, jakie chciał wprowadzić prezydent Francji, wynikają z polityki uprawianej przez urzędników w Brukseli, którzy zdecydowali się na odejście od tradycyjnych źródeł energii – powiedział Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. W audycji „Sztuka Słuchania Ekstra” rozmowa m.in. o zamieszkach i protestach, do których w ostatnim czasie dochodziło we francuskich miastach.
rozwiń zwiń