X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Kazimierz Kutz. "Kochał Śląsk, ale z drugiej strony nim pogardzał"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 19:25
Nie żyje Kazimierz Kutz. Reżyser i polityk miał 89 lat. Wybitną postać na antenie Polskiego Radia 24 wspominali dziennikarze Adam Buła (Polska The Times) i Antoni Trzmiel (TVP).
Audio
  • 18.12.18 Debata dnia. Publicyści wspominają Kazimierza Kutza
Kazimierz Kutz
Kazimierz KutzFoto: PAP/Rafał Guz

Kazimierz Kutz był reżyserem filmowym i teatralnym, a także scenarzystą, przez lata związany z Górnym Śląskiem. Zmarł w Warszawie, w wieku 89 lat. Był autorem ponad 20 filmów fabularnych, z których najgłośniejsze to części tryptyku śląskiego, opartego na własnych scenariuszach. Pierwsza z nich, "Sól ziemi czarnej", zaliczana jest do klasyki polskiego kina. Opowiada o pierwszym, zakończonym klęską powstaniu śląskim 1920 roku. Akcja kolejnego dzieła - "Perły w koronie" - rozgrywa się w latach trzydziestych. W ostatniej części, zatytułowanej "Paciorki jednego różańca" reżyser opowiedział historię żyjącego współcześnie górnika-emeryta. Kazimierz Kutz nakręcił też o Śląsku film "Śmierć jak kromka chleba", poświęcony dramatowi w kopalni "Wujek".

Czytaj więcej
pap kazimierz kutz 1200.jpg
Zmarł Kazimierz Kutz. Przypominamy najważniejsze filmy reżysera

- Lepiej milczeć niż mówić coś negatywnego o zmarłym. Chociaż jego politycznych wyborów nie podzielam, to warto podkreślić, że był zaangażowany i próbował coś zrobić ze wspólnotą - powiedział Antoni Trzmiel. Publicysta zauważył, że "Kazimierz Kutz kochał Śląsk, ale z drugiej strony pogardzał nim". - Ten antagonizm był u niego pewnym problemem - dodał. Gość programu zauważył, że należy mu jednak oddać hołd za Festiwal Interpretacje, który "umożliwiał dyskusje o tym, jak ta nasza rzeczywistość ma dalej wyglądać". - Dzięki temu katowickiemu wydarzeniu publiczność Górnego Śląska miała bieżący kontakt z ważnymi postaciami, które wnosiły wartościowe rzeczy do naszej wspólny - komentował dziennikarz.

- Nie musimy dużo dywagować na ten temat, żeby wiedzieć, że nie mówienie źle o zmarłym jest elementem naszej kultury. To co się dzieje w sieciach społecznościowych po śmierci każdej wyrazistej postaci przeraża - ocenił Adam Buła. Dziennikarz przypomniał hejt, który miał miejsce po niedawnej śmierci posłanki PiS Jolanty Szczypińskiej. - Chyba tylko papież tego nie doświadczył w takim stopniu. Nie wyważajmy drzwi i nie dyskutujmy o zupełnych fundamentach polskiej i chrześcijańskiej kultury - stwierdził gość programu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

"Debatę Dnia" prowadził Adrian Stankowski.

Polskie Radio 24

-------------------------

Data emisji: 18.12.2018

Godzina emisji: 18.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Artyści, ludzie kultury i politycy wspominają zmarłego Kazimierza Kutza

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 18:19
- Dziękuję losowi, że spotkałam na swojej drodze Kazimierza Kutza, a Kutzowi, że chciał poświęcać mi czas, że dał mi tyle radości i tyle się od niego dowiedziałam - powiedziała aktorka Anna Dymna. Reżyser zmarł w wieku 89 lat w jednym z podwarszawskich szpitali. Hołd artyście oddało też wielu innych artystów, polityków, ludzi kultury i sztuki.
rozwiń zwiń