X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Debata dnia": o bazie armii USA w Polsce i samolotach F-35

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 19:10
- Polska zajmuje sprawuje rolę opiekuna państw bałtyckich i kwestia opieki lotniczej jest kluczowa - przekonywał w "Debacie dnia" Polskiego Radia 24 Jakub Maciejewski z "Gazety Polskiej" i miesięcznika "Arcana". - Lotnictwo nie jest dla Polski priorytetem, potrzebujemy broni przeciwpancernej - ripostował Adam Ostolski z "Krytyki Politycznej". 
Audio
  • "Debata dnia" o obecności Amerykanów w Polsce i zakupach F-35 - cz. II ("Debata dnia"/ Polskie Radio 24)
  • "Debata dnia" o obecności Amerykanów w Polsce i zakupach F-35 - cz. I ("Debata dnia"/ Polskie Radio 24)
Andrzej Duda i Donald Trump
Andrzej Duda i Donald TrumpFoto: PAP/Radek Pietruszka

Goście "Debaty dnia" w Polskim Radiu 24 dyskutowali o planach zakupu przez Polskę samolotów F-35 od Stanów Zjednoczonych, oraz planowanej stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

prezydent.pl Duda Trump 1200.jpg
Donald Trump: mówimy o 2 tys. żołnierzy, mogą być przeniesieni np. z Niemiec

- Patrząc w szerokiej perspektywie na polską sytuację obronną, to USA są partnerem dłużej niż tylko ostatnich 20 lat. Lepiej, żeby relacje polsko-amerykańskie  były wpisane w kontekst NATO, wtedy będą mniej zależne od wahań koniunktury politycznej w USA - mówił Adam Ostolski, oceniając plany zagwarantowania stałej obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce. Jak powiedział, ta kwestia "została już załatwiona na szczycie w Walli w 2014 roku". - Obecność jest, można pracować nad tym, by miała wyższą rangę, ale przed polskim wojskiem stoją inne wyzwania - przekonywał. 

Jakub Maciejewski ripostował, że Ameryka buduje sieć sojuszników na świecie i Polska ma szanse być jednym z nich. - To, co obserwujemy w ostatnich paru latach na świecie, to przewrót, który może zmienić oblicze świata. Przewrót polega na tym, że Ameryka chce stworzyć sieć sojuszników, którymi będzie pilnować, by na świecie nie było dominacji państw autorytarnych: Chin i Rosji - przekonywał publicysta. 

Oceniając planowany przez Polskę zakup nowych samolotów F-35, Adam Ostolski powiedział, że jego zdaniem lotnictwo nie jest dla Polski priorytetem. - Jeśli Polsce miałoby coś zagrażać, to atak artylerii, a w czołgi i wojska pancerne Polska nie inwestuje - mówił publicysta. 

- Państwa nadbałtyckie nie mają własnego lotnictwa, Polska zajmuje rolę opiekuna tych państw i dlatego kwestia opieki lotniczej jest w gestii Polski. Rosjanie byliby w stanie, dzięki tzw. korytarzowi suwalskiemu, odciąć kraje nadbałtyckie od NATO. W tym kontekście lotnictwo jest kluczowe - ripostował Jakub Maciejewski. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycję prowadziła Magdalena Złotnicka

Goście: Jakub Maciejewski ("Gazeta Polska", "Arcana"), Adam Ostolski ("Krytyka Polityczna")

------------------------------------

Data emisji: 12.06.2019

Godzina emisji: 18.06

Polskie Radio 24/mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tomasz Siemoniak: kolejny poważny krok w zwiększaniu amerykańskiej obecności w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 09:48
- Każdy tysiąc żołnierzy jest oczywiście dobry, ale powinniśmy przez cały czas zabiegać o to, żeby więcej amerykańskich żołnierzy było w Polsce, w Europie, w krajach sąsiednich - powiedział w "Sygnałach dnia" Tomasz Siemoniak, odnosząc się do zapowiedzi porozumienia ws. zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz: Fort Trump zmieni sytuację geopolityczną Polski w Europie

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 10:58
- Budowa Fort Trump będzie zmianą sytuacji geopolitycznej Polski w Europie. Stąd tak duży opór Niemców. Obawiają się oni, że zejdą na drugi plan, a Polska nie będzie już młodszym bratem, jak było za rządów PO - stwierdził w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Mucha: amerykańscy żołnierze gwarantują strefę bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 09:23
- Te decyzje, które zapadają, są absolutnie przełomowe i można powiedzieć, że historia dzieje się na naszych oczach - powiedział w "Sygnałach dnia" zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, komentując wizytę Andrzeja Dudy w USA. 
rozwiń zwiń