X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Pracodawca sprawdzi, kto z pracowników się zaszczepił? Miziołek: projekt w tej sprawie jest przygotowywany

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 19:00
- W kręgach rządowych powstaje projekt, który ma dać prawo pracodawcy do zweryfikowania, czy jego pracownicy zaszczepili się na koronawirusa - mówiła w Polskim Radiu 24 red. Joanna Miziołek z tygodnika "Wprost". Gościem audycji była też red. Edyta Hołdyńska z tygodnika "Sieci" i telewizji wPolsce.pl.
Posiedzenie rządu, zdjęcie ilustracyjne
Posiedzenie rządu, zdjęcie ilustracyjneFoto: Krystian Maj/KPRM

Czy pracodawcy dostaną prawną możliwość weryfikacji tego, czy ich pracownicy zaszczepili się przeciw COVID-19? Czy na podstawie tak zdobytych informacji będą mogli "przesuwać" niezaszczepionych pracowników na inne stanowiska? Na te pytania odpowiadały w PR24 red. Joanna Miziołek z tygodnika "Wprost" oraz red. Edyta Hołdyńska z tygodnika "Sieci" i telewizji wPolsce.pl. Goście PR24 mówiły o konsekwencjach przyjęcia projektu. 

Projekt ustawy w powyższej sprawie ma zostać złożony 11 sierpnia, czyli na kolejnym posiedzeniu Sejmu. Jeśli zostanie uchwalony, będzie to podstawa do "przesuwania" pracowników niezaszczepionych na inne stanowiska. Ma to być projekt poselski, a jego autorem ma być środowisko związane z wicepremierem Jarosławem Gowinem.

"Informacje płyną z rządu"

- Informacje na temat tego typu projektu płyną z rządu i raczej są pewne, wniosek będzie. Chodzi o ścieżkę krótką, czyli poselską. Sam początek prac to rzeczywiście kręg wicepremiera Jarosława Gowina po jego konsultacjach z organizacjami pracodawców, którzy napisali apel na temat tego, że nie może dojść do kolejnego lockdownu - powiedziała Joanna Miziołek.


Gowin free flick kprm-663.jpg
Łukasz Kobeszko: finalnie Jarosław Gowin głosuje tak, by utrzymać jedność Zjednoczonej Prawicy

Dodała, że w myśl projektu, pracodawca ma mieć wgląd do informacji o tym, czy jego pracownicy zaczepili się. - Na tej podstawie będzie on mógł zdecydować, czy jego pracownik będzie mieć np. kontakt z klientami. Pracownicy nie muszą jednak się obawiać, że zostaną zwolnieni z pracy. Według mnie jest to jakieś rozwiązanie, w ten sposób rząd starać się będzie trochę przerzucać odpowiedzialność na pracodawców co do ewentualnej odpowiedzialności za potencjalny paraliż firmy z powodu ogniska wirusa - podkreśliła Joanna Miziołek.

Zdaniem Edyty Hołdyńskiej, temat szczepień i tak wywołuje sporo emocji, a jeśli jeszcze dojdzie do przegłosowania projektu, o którym mowa, to na pewno dojedzie do burzliwej dyskusji. Jak dodała, należy apelować o to, by jak najwięcej osób zaszczepiło się przeciw COVID-19.

"Kampania mówiąca"

- Na pewno polski rząd, jak do tej pory, dwoi się i troi, by zachęcić Polaków do szczepień, mamy kapanie reklamowe, loterie. Jeśli chodzi natomiast o informacje, to nie wiem, czy antyszczepionkowcy ich chcą, na pewno natomiast osoby zainteresowane szczepieniami ich potrzebują, muszą wiedzieć jak działa szczepionka i jak działają poszczególne preparaty różnych firm - mówiła Edyta Hołdyńska.

Zauważyła, że potrzebna jest "kampania mówiąca", a nie zakazy czy nakazy, które mogą społeczeństwo podzielić. - Rząd obawia się tutaj skutków społecznych, spadków sondaży, ale jestem za tym, by próbować wszelkich sposobów, przypominać o pandemii, jaka dotyka cały świat, oraz mówić o tym, jak inne rządy radzą sobie ze skutkami tej pandemii - dodała.


Posłuchaj
52:01 _PR24_AAC 2021_07_28-18-06-20.mp3 J. Miziołek i E. Hołdyńska o prawnej możliwości sprawdzania, czy pracownik zaszczepił się ("Debata Dnia")

***


Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: red. Joanna Miziołek z tygodnika "Wprost" i red. Edyta Hołdyńska z tygodnika "Sieci" i telewizji wPolsce.pl. 

Data emisji: 28.07.2021

Godzina: 18:06


Czytaj także

Maria Libura: trzeba pokazać skuteczność masowych programów szczepień w innych krajach

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 12:14
- Bezpieczeństwo masowych szczepień będzie zależało od jakości procedur i narzędzi do ich kontroli - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Libura, kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Należy korzystać ze wszystkich bezpiecznych preparatów". Lisiecki o rosyjskiej szczepionce na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 09:14
- Jeżeli dana szczepionka jest dobra i została sprawdzona, powinna zostać wykorzystana niezależnie od tego, z jakiego kraju pochodzi - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Lisiecki z PiS. Gościem audycji był też Marek Balt z Lewicy.
rozwiń zwiń