more_horiz

Czy sankcje na Rosję działają? Życzkowski: Kreml mówi do Rosjan 'musicie wszystko wytrzymać'

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 18:35
- Rosja to państwo stosując prawo siły, również to prawo stosuje wobec obywateli. 'Musicie być silni i wytrzymać wszystko to co jest kosztem tej wojny' - zauważył redaktor naczelny Gazety Lubelskiej Janusz Życzkowski w programie Debata Dnia na antenie Polskiego Radia 24.
Kreml w Moskwie
Kreml w MoskwieFoto: Shutterstock/Leonid200922

- Pakty z Rosją są nic nie warte - tak skomentował porozumienie w sprawie portów czarnomorskich Marcin Piasecki z Rzeczpospolitej i dodał, że "atak rosyjski na Odessę oczywiście nie był przypadkowy, był wykalkulowany. Chcą oni pokazać kto w tym porozumieniu jest ważniejszy. Choć Rosjanie mogą mieć też związane ręce, gdyż bardzo zabiegają o opinię publiczną z poza świata zachodu. I jeżeli dojdzie do takie sytuacji, że kraje najbardziej dotknięte brakiem dostępu do zboża, zidentyfikują, że winą za ten stan rzeczy ponosi Rosja, to może mieć ona problemy. Choć zaznaczam, że mówię to w trybie scenariusza optymistycznego".

Czy widmo głodu odsunie się w czasie? - zapytała prowadząca program Joanna Miziołek. Odpowiedział jej Janusz Życzkowski, redaktor naczelny Gazety Lubelskiej. - Możemy się spodziewać dalszej eskalacji konfliktu. Działanie wojsk to też granie na rzecz wewnętrznej opinii publicznej Rosji. Nie spodziewam się zmiany scenariusza, dopóki Rosja nie zostanie pokonana - stwierdził dziennikarz. 

Czy sankcje działają?

Marcin Piasecki mówił również na temat tego kiedy sankcje na Rosję faktycznie zaczną działać. Jak mówił, "jestem głębokim zwolennikiem sankcji. One zaczynają już działać. Mimo, że one z naszej polskiej perspektywy nie są wystarczające. Wygląda na to, że Siły Zbrojne FR, nie będą długi czas po zakończeniu wojny zdolne do bycia agresorem. Jednak ten wysiłek wojenny jest bardzo potężny. Świat i biznes odwrócił się od Rosji".

Redaktor wtórowała jemu, że zachód spodziewał się, że po tych sankcjach Rosja odpuści w wojnie z Ukrainą oraz powtórzyła pytanie czy sankcje zaczną działać?  - Eksperci twierdzą, że to będzie konflikt obliczane na lata. Ten konflikt nie zaczął się 24 lutego, ale już w 2014 roku od czasu aneksji Krymu. Rosja to państwo stosując prawo siły, również to prawo stosuje wobec obywateli. 'Musicie być silni i wytrzymać wszystko to co jest kosztem tej wojny' - stwierdził redaktor naczelny Gazety Lubelskiej.


<<<posłuchaj całości>>>

Posłuchaj
46:01 [PR24]PR24 (mp3) 25 lipiec 2022 18_06_15.mp3 Marcin Piasecki, Rzeczpospolita, Janusz Życzkowski, redaktor naczelny Gazety Lubuskiej gośćmi w programie Debata Dnia, żródło: Polskie Radio 24/ Debata Dnia
Które kraje są najbardziej uzależnione od eksportu pszenicy? Źródło: PAP INFOGRAFIKA Które kraje są najbardziej uzależnione od eksportu pszenicy? Źródło: PAP INFOGRAFIKA

Czytaj także:

****

Audycja: Debata Dnia

Prowadzący: Joanna Miziołek

Gość: Marcin Piasecki, Rzeczpospolita, Janusz Życzkowski, redaktor naczelny Gazety Lubuskiej 

Data emisji: 25.07.2022

Godzina: 18.06

łk

Zobacz także

Zobacz także