Panorama Europejska: Ratyfikacja porozumienia klimatycznego

W ostatnich dniach Parlament Europejski zatwierdził ratyfikację światowego porozumienia klimatycznego, które ma pomóc w utrzymaniu wzrostu globalnych temperatur poniżej dwóch stopni Celsjusza, w porównaniu z epoką przedindustrialną. W Panoramie Europejskiej sprawę komentowali Krzysztof Jędrzejewski i Justyna Szczepanik z Koalicji Klimatycznej oraz Magdalena Zowsik, ekspertka ds. polityki energetycznej Greenpeace.

2016-10-08, 09:14

Panorama Europejska: Ratyfikacja porozumienia klimatycznego
Topnienie lodowców i ich zanikanie to bardzo czuły wskaźnik nadchodzących zmian klimatu. . Foto: flickr.com/derwiki

Posłuchaj

08.10.16 Panorama Europejska: Ratyfikacja porozumienia klimatycznego
+
Dodaj do playlisty

Jak oceniała na naszej antenie Magdalena Zowsik, na wdrażanie dokumentu w życie można patrzeć z dużym optymizmem. – Tempo ratyfikacji porozumienia paryskiego jest bezprecedensowe – komentowała. – Pamiętajmy jednak, że od samego podpisania dokumentu zmiany klimatyczne nie zostaną zatrzymane. Potrzebne jest również szybkie i zdecydowane działanie – dodawała przedstawicielka organizacji Greenpeace.

Z kolei Justyna Szczepanik podkreślała w Polskim Radiu 24, że przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu musi być kompleksowym działaniem. – Konieczne jest ograniczanie emisji dwutlenku węgla we wszystkich sektorach gospodarki; musimy całościowo przejść na gospodarkę niskoemisyjną – wskazywała gość Panoramy Europejskiej

Krzysztof Jędrzejewski zauważył przy tym, że koniecznością jest rozwój odnawialnych źródeł energii i zakończenie eksploatacji paliw stałych. – Chociażby w Polsce, nadal w przestrzeni publicznej funkcjonuje retoryka wskazująca na to, że węgiel jest naszym „czarnym złotem” i rodzima gospodarka powinna się na nim opierać – ubolewał ekspert z Koalicji Klimatycznej.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Integracja i włączanie społeczne uchodźców

W II części Panoramy Europejskiej rozmowa o programach integracyjnych, skierowanych do uchodźców. W audycji mieszkająca od 10 lat w Polsce Leyla Elsanova z Fundacji Ocalenie mówiła m.in. o tym, jak wglądała jej integracja z naszym społeczeństwem.

– Na początku największym problemem była bariera językowa. Jednak kursy języka polskiego i kursy zawodowe w ośrodkach dla uchodźców ułatwiają start w nowe życie. Gorzej jest później, kiedy po opuszczeniu ośrodka trzeba znaleźć mieszkanie. W Polsce, mając dzieci, jest to bardzo trudne – mówiła Leyla Elsanova.

– W kontekście integracji ważne jest zapewnienie uchodźcom mieszkania i pracy. To sprawia, że w bogatszych krajach - Niemczech czy Skandynawii - integracja uchodźców jest łatwiejsza – podkreślał Dominik Wach z Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie.

Gospodarzami Panoramy Europejskiej byli Katarzyna Kornet i Joachim Ciecierski.

REKLAMA

Polskie Radio 24/mp

___________________

Data emisji: 07.10.16

Godzina emisji: 23.12

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej