Panorama Europejska: Otyłość unijnym problemem

Już ponad połowa Europejczyków ma problem z nadwagą lub otyłością. Tak wynika z danych Eurostatu. Dlaczego mieszkańcy Starego Kontynentu mają coraz większy kłopot z utrzymaniem prawidłowej wagi? O tym w Panoramie Europejskiej mówiła Hanna Stolińska-Fiedorowicz z Instytutu Żywności i Żywienia.

2016-11-05, 10:09

Panorama Europejska: Otyłość unijnym problemem
Już ponad połowa Europejczyków ma problem z nadwagą lub otyłością. . Foto: flickr/Tony Alter

Posłuchaj

4.11.16 Panorama Europejska: Otyłość unijnym problemem
+
Dodaj do playlisty

Według statystyk, najgorsza sytuacja jest na Malcie. Aż co czwarty mieszkaniec wyspy boryka się z otyłością. To może być dla wielu zaskoczeniem, bowiem wydawałoby się, że dieta śródziemnomorska powinna być „lekka” i niesprzyjająca problemom z prawidłową wagą.

– Zachód bardzo mocno wszedł do krajów Południa. Mieszkańcy tej części Europy obecnie również w dużym stopniu swoją dietę opierają na wysoko przetworzonej żywności – wskazywała w Polskim Radiu 24 Hanna Stolińska-Fiedorowicz.

Dietetyk zauważyła w Panoramie Europejskiej jednak, że przyczyną otyłości i nadwagi wśród Europejczyków są nie tylko niezdrowe posiłki. – Jemy więcej niż potrzebujemy, nie spalamy żywności, którą spożywamy. Dodatkowo, coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, jeździmy wszędzie samochodami – wyjaśniała ekspertka ds. żywienia.

Jak na tle unijnych krajów wypada Polska? Nie najlepiej. Według Eurostatu, w całej Wspólnocie z otyłością zmaga się 15,9 procent populacji. W naszym kraju ten wskaźnik jest wyższy i wynosi 17,2 procent.

REKLAMA

Więcej w rozmowie z Hanną Stolińską-Fiedorowicz.

Afryka a Unia Europejska

Tematem II części programu była Afryka. Czarny Ląd odgrywa ważną rolę w polityce Brukseli, nie tylko z powodu fali migracyjnej. – W trakcie lizbońskim zapisane jest, że Unia Europejska, w ramach współpracy rozwojowej, będzie dążyła do eliminacji ubóstwa w Afryce – mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Gruca, przedstawiciel stowarzyszenia Grupa Zagranica.

Jak z kolei zauważył na naszej antenie Damian Wnukowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Afryka jest niezwykle zróżnicowanym kontynentem, nie tylko pod względem etnicznym, ale także rozwojowym. Gość Panoramy Europejskiej podkreślił, że rozwój ekonomiczny, wspomagany przez Brukselę, może dać temu regionowi świata pozytywny impuls gospodarczy.

– Widać ogromne szanse na to, by wprowadzić biznes do Afryki. To wpisuje się cele Unii Europejskiej. Poprzez miejsca pracy, tworzy się dobrobyt – tłumaczył w Polskim Radiu 24 Damian Wnukowski.

REKLAMA

Jakie konkretne działania Unia Europejska podejmuje w stosunku do państw Afryki? O tym w całej rozmowie z ekspertami.

Gospodarzami audycji byli Katarzyna Kornet i Michał Strzałkowski

Panorama Europejska w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Polskie Radio 24/mp

REKLAMA

________________

Data emisji: 4.11.16

Godzina emisji: 23.12


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej