Galileo – alternatywa dla systemu GPS
– Galileo powstał po to, by zapewnić Europie bezpieczeństwo w kluczowym obszarze nawigacji satelitarnej – wskazywał w Panoramie Europejskiej Andrzej Hładij z portalu "space24.pl". O projekcie, konkurencyjnym względem takich systemów, jak amerykański GPS, czy też rosyjski GLONASS, w Polskim Radiu 24 mówił również Marcin Kamassa, publicysta.
2017-01-07, 09:20
Posłuchaj
Mogłoby się wydawać, że nie ma potrzeby budowania alternatywy dla systemu GPS, który bardzo dobrze sprawdza się m.in. w naszych samochodowych nawigacjach. Nic jednak bardziej mylnego. – Trzeba pamiętać, że amerykańska sieć jest przede wszystkim projektem wojskowym – przypominał Andrzej Hładij, zauważając przy tym, że Waszyngton w pewnym momencie może wyłączyć system.
– Przekonali się o tym Hindusi w 1999 roku, podczas wojny o Kargil. Wówczas działanie systemu GPS w Indiach zostało zakłócone – przypominał ekspert. Europejski Galileo to system cywilny, który będzie również dostosowany do potrzeb służb i armii.
Jak podkreślał Marcin Kamassa, nowa sieć będzie też znacznie dokładniejsza od systemu GPS. – Za jej pomocą będzie można lokalizować z dokładnością do 10 cm – mówił ekspert z portalu "space24.pl". – System będzie dużym wzmocnieniem m.in. w kontekście działania służb ratowniczych – wskazywał.
System Galileo będzie operacyjny w pełnym zakresie w 2020 roku. Będzie składał się z 30 satelitów.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
W II części Panoramy Europejskiej Anna Biernacka-Rygiel z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych i Loukas Notopoulos, grecki finansista mieszkający w Polsce, mówili o tym, czy Grecji uda się wyjść z kryzysu w 2017 roku.
Gospodarzami programu byli Michał Strzałkowski i Joachim Ciecierski.
Polskie Radio 24
REKLAMA
Panorama Europejska w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
_____________________
Data emisji: 6.01.17
Godzina emisji: 23.12
REKLAMA
REKLAMA