Przyszłość unijnych imigrantów w Wielkiej Brytanii

2017-03-04, 10:30

Przyszłość unijnych imigrantów w Wielkiej Brytanii
Jean-Claude Juncker przemawia podczas sesji parlamentu poświęconej przyszłości Europy po Brexicie. Bruksela. 01 March 2017.Foto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Utrata prawa do pobytu, ograniczony dostęp do zasiłków i świadczeń socjalnych, uzależnienie praw unijnych imigrantów od praw, jakie będą mieli Brytyjczycy w Unii Europejskiej – to kilka z zapowiedzi premier Wielkiej Brytanii Theresy May. O nowej polityce wobec unijnych imigrantów po Brexicie mówili w Panoramie Europejskiej Dominika Potkańska (Instytut Spraw Publicznych) i Łukasz Polinceusz (Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego).

Posłuchaj

03.03.17 Panorama Europejska: przyszłość unijnych imigrantów w Wielkiej Brytanii
+
Dodaj do playlisty

3 miliony obywateli Unii Europejskiej, w tym milion Polaków, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii, zastanawia się, czy zachowają swoje prawa i przywileje po Brexicie. Ograniczeniu tych przywilejów sprzeciwiła się Izba Lordów.  Na jakie zmiany muszą być gotowi unijni imigranci mieszkający na Wyspach bądź wybierający się do UK?

 – Izba Lordów przyjęła poprawkę wzywającą rząd brytyjski do zagwarantowania praw obywatelom UE w Wielkiej Brytanii. To krzyżuje szyki Theresy May, która chciała już na najbliższym posiedzeniu Rady Unii Europejskiej przedstawić zgodę parlamentu Wielkiej Brytanii ws. rozpoczęcia procedury "rozwodowej" – powiedziała Dominika Potkańska. – Bez formalnego rozpoczęcia procedury wyjścia z Unii Europejskiej, Komisja Europejska i wszystkie organy unijne nie mogą dyskutować, jaki zakres praw będzie należny obywatelom Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej i unijnym na Wyspach – podkreślała.   

– To, co się dzieje obecnie w parlamencie brytyjskim, pokazuje, że proces Brexitu będzie długi, a potyczek będzie bardzo wiele – dodał Łukasz Polinceusz.

100 tys. unijnych imigrantów już jednak opuściło Wielką Brytanię po referendum ws. Brexitu, a o 16 proc. spadła liczba rejestracji nowych pracowników z Polski – wynika z najnowszych danych.

– Istotne jest prowadzenie dialogu, nawet nieformalnego, pomiędzy rządem polskim a brytyjskim o statusie Polaków. Te rozmowy już powinny się toczyć, by wzajemne oczekiwania i stanowiska dotyczące tego, jak postrzegalibyśmy siebie tam i Brytyjczyków u nas, były znane – zauważył Łukasz Polinceusz.

Nowe zasady przekraczania granic w Unii Europejskiej

W Unii Europejskiej mamy trzy rodzaje granic: zewnętrzne z krajami spoza Wspólnoty, wewnętrzne – pomiędzy krajami Unii Europejskiej i granice między państwami strefy Schengen i tymi, które jeszcze do niej nie należą, jak Rumunia, Chorwacja czy Bułgaria. Parlament Europejski proponuje nowe przepisy przekraczania granic. Również państwa członkowskie mają sporo swoich pomysłów rozwiązania problemów. Będziemy mogli być sprawdzani wszyscy na wszystkich granicach wjeżdżając bądź opuszczając Wspólnotę. Obowiązywać nas będzie również kontrola paszportowa oraz sprawdzanie w specjalnych bazach danych. O szczegółach Ewa Moncure (Frontex) i Karolina Zbytniewska (Euractiv.pl).

Całość rozmowy do odsłuchania w audycji.

Program prowadzili Katarzyna Kornet i Michał Strzałkowski.

Polskie Radio 24/dds

Panorama Europejska w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 03.03.2017

Godzina emisji: 23.15

Polecane

Wróć do strony głównej