Sojusz Północnoatlantycki a bezpieczeństwo Europy

2018-09-17, 21:41

Sojusz Północnoatlantycki a bezpieczeństwo Europy
zdjęcie ilustracyjne . Foto: Shutterstock.com

– Siła polityczna i potęga militarna Stanów Zjednoczonych relatywnie słabną, dlatego USA potrzebują silniejszych sojuszników w Europie – powiedziała Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich.  W magazynie „Światowa Szachownica” rozmowa o tym, jak zmienia się system bezpieczeństwa europejskiego i co jest w stanie go zagwarantować.

Posłuchaj

17.09.18 Justyna Gotkowska: „W Europie Zachodniej uznaje się, że interesy USA i państw naszego kontynentu oddalają się od siebie (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Przez długie dziesięciolecia wielu Polaków marzyło o tym, by nasz kraj przystąpił do NATO. Od tego momentu Polska miała czuć się bezpieczna, a gwarantem tego stanu miały być najsilniejsze państwa świata. Dziś pojawiają się głosy, że członkostwo w Pakcie Północnoatlantyckim nie zapewnia bezpieczeństwa, a NATO jest organizacją przestarzałą.

– Mamy tu do czynienia z pewnym paradoksem, bo jeśli spojrzymy na skalę obecności wojsk NATO w naszej części Europy, to dostrzeżemy, że jest ona największa od momentu przystąpienia Polski, a także krajów bałtyckich, do natowskich struktur. Z drugiej strony zachodzą przemiany polityczne, które dotyczą Zachodu i Wspólnoty Transatlantyckiej. Ponadto słyszymy różne dyskusje i często odmienne wnioski wypływające ze Stanów Zjednoczonych i Europy – powiedziała Justyna Gotkowska.

Rozmówczyni Polskiego Radia 24 zwróciła uwagę, że obecnym problemem dużej części członków NATO z kontynentu europejskiego są niskie nakłady na obronność i wieloletnie zaniedbania w kwestii unowocześniania sprzętu wojskowego.

– Od początku lat 90. państwa europejskie, a w szczególności Niemcy, zaczęły zmniejszać swoje nakłady na obronność. W pewnym momencie politycy z Zachodu stwierdzili, że w najbliższym czasie nie będą mieli do czynienia z konwencjonalnym zagrożeniem. Drastycznie zmniejszyli swoje siły zbrojne, przede wszystkim w ramach wojsk lądowych. Od 2014 roku, gdy NATO nie wyklucza zbiorowej obrony przeciwko Rosji, te lata oszczędności mają swoje konsekwencje – wskazała Justyna Gotkowska.

Ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich zaznaczyła, że z punktu widzenia państw europejskich NATO przez wiele lat będzie jedyną organizacją, która może zapewnić im bezpieczeństwo. Natomiast Stany Zjednoczone, pomimo różnych rozbieżności, są i pozostaną przez długi czas najważniejszym partnerem, który posiada zdolności wojskowe, jak i polityczną wolę do reakcji w ewentualnym konflikcie z Rosją.

Więcej w całej rozmowie.

Audycję „Światowa Szachownica” prowadził Grzegorz Ślubowski.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

Data emisji: 17.09.2018

Godzina emisji: 20:06

Polecane

Wróć do strony głównej