X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Witold Rodkiewicz: Rosja jest ciekawym partnerem dla elit afrykańskich

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 21:17
- Rosja jest dla elit afrykańskich ciekawym partnerem, oferującym pewne usługi, które z ich punktu widzenia są potrzebne i przydatne, jeśli myślą o zachowaniu władzy - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Rodkiewicz z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Audio
  • 04.11.2019 Witold Rodkiewicz o interesach Rosji w Afryce
Eksplozja składu amunicji w Rosji
Eksplozja składu amunicji w RosjiFoto: Twitter/Liveuamap

- Rosja jest dla elit afrykańskich ciekawym partnerem, oferującym pewne usługi, które z ich punktu widzenia są potrzebne i przydatne, jeśli myślą o zachowaniu władzy. Z punktu widzenia rosyjskiego, nieprzypadkowo ta ofensywa rosyjska zaczęła się w 2014 r. Rosja jako państwo i podmiot gospodarczy zaczęła szukać alternatyw dla partnerów zachodnich, gdzie można zarabiać pieniądze - przyznał.

"Duży potencjał rozwoju"

- Elity rosyjskie dostrzegły, że Afryka jest kontynentem, gdzie istnieje duży potencjał rozwoju. W związku z tym Rosja powinna być tam obecna, jeśli chce być światowym mocarstwem. Jeśli chodzi o pokazanie rosyjskiego społeczeństwu, że do Putina przyjeżdża 43 przywódców, to ma pokazać, że Putin jest pożądanym partnerem i jest "słońcem" tego układu - podkreślił Witold Rodkiewicz.

kreml-1200-shut.jpg
Media niezależne w Rosji alarmują: władze niszczą organizacje broniące praw człowieka

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, "Rosjanie oferują osiągnięcie pełnej suwerenności wobec Zachodu i proponuję osłonę krajom afrykańskim. Faktycznie chcą zapewnić zwycięstwo tym, którzy mają zwyciężyć. Dają broń, doradców i specjalistów od bezpieczeństwa wewnętrznego. Ta oferta rosyjska jest bardzo elastyczna. Jakieś łakome kąski, czyli koncesje na wydobycie złota, trafiły do firm rosyjskich powiązanych z tymi najemnikami. Rosja zapewnia ochronę, ale musi na tym zarobić. Nie są to wielkie pieniądze w skali globalnej, ale dla elity rosyjskiej nie do pogardzenia". 

- Usadawiają się w kluczowych miejscach i przysysają się do elit afrykańskich. Rosjanie bardzo zręcznie wykorzystują także to, co odziedziczyli po Związku Sowieckim, który popierał dekolonizację. Być może przez tę szybką niepodległość Afryka miała problemy z rozwojem gospodarczym, ale tego nie można udowodnić. Rosjanie szkolili elity wojskowe, ale nie tylko. To kapitał, na którym Rosjanie próbują budować - zauważył ekspert. 

afryka free 1200.jpg
CNN: Rosja w coraz większym stopniu kontroluje Afrykę, choć nie chce tego przyznać

- Wierzę, że elity i społeczeństwa afrykańskie okażą się na tyle mądre, że zorientują się, że Rosjanie traktują ich instrumentalnie. Te łatwe rozwiązania w dłuższej perspektywie wcale nie muszą być aż tak skuteczne jak się wydaje - podsumował. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Paweł Lekki

Polskie Radio 24/pkr

------------------------------------

Data emisji: 04.11.2019

Godzina emisji: 20.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najemnicy z Rosji giną w Libii. Oficjalnie Moskwa poza konfliktem

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 10:16
We wrześniu w Libii zginęło co najmniej 30 rosyjskich najemników - informują media. Jak podaje Radio Svoboda, ciała jedynie części zabitych przywieziono do kraju. Oficjalnie Moskwa nie uczestniczy w konflikcie zbrojnym na terytorium Libii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Budzisz: Rosja nie chce wyścigu zbrojeń, chce spowolnić zachodni system dozbrajania

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 11:50
- Rosjanie mają dwie bazy łodzi podwodnych, jedna na Kamczatce i druga w okolicy Murmańska. Tam też są systemy nasłuchowe państw NATO - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert do spraw wschodnich. Dodał, że Rosjanie regularnie próbują sprawdzić na ile te instalacje są sprawne i czy można znaleźć tam lukę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina żąda od Rosji zwrotu trzech okrętów. "To oni są agresorem"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 14:45
- MSZ Ukrainy zażądało od Rosji zwrotu trzech okrętów, zatrzymanych po ostrzelaniu w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej w listopadzie ub. roku - poinformował szef ukraińskiej dyplomacji Wadym Prystajko. Z kolei minister spraw zagranicznych Estonii podkreślił, że "to Rosja jest agresorem, a Ukraina ofiarą".
rozwiń zwiń