Literatura nie całkiem dziecięca. „Świetne dzieło przemawia do wszystkich”
Nie tylko „Kubuś Puchatek”, „Alicja w Krainie Czarów” i „Muminki”, czyli o dziecięcych książkach, które dorośli uznają za swoje. W przeddzień Dnia Dziecka, o literaturze skierowanej do młodszych odbiorców mówiła w audycji Kultura Nie Całkiem Osobista Anna Maria Czernow, literaturoznawczynią i prezesem Polskiej Sekcji IBBY, międzynarodowej organizacji zajmującej się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej.
2017-05-29, 07:30
Posłuchaj
Niektórzy dorośli wskazują, że chętnie sięgają po książki w rodzaju „Małego Księcia” czy „Igrzysk Śmierci” dlatego, że są to książki wielopoziomowe, które dorośli rozumieją głębiej, dzięki swojemu doświadczeniu życiowemu. Według Anny Marii Czernow dorośli niekoniecznie muszą głęboko przeżywać literaturę.
– Dorośli też wybierają książki, które czytają dla rozrywki, a unikają Dostojewskiego i Mickiewicza. Pokutuje przekonanie, że jeśli dorośli sięgają po literaturę dla dzieci, to musi ona mieć w sobie coś więcej. Moim zdanie, gdy powstaje świetne dzieło literackie, to przemawia ono do odbiorców w każdym wieku, nawet jeśli powstaje dla dzieci. Z góry zakładamy, że dziecko odbiera tekst płytko, ponieważ nie możemy tego sprawdzić – mówiła literaturoznawczyni.
Zdaniem Czernow dorośli często wstydzą się przyznać sami przed sobą, że podoba im się sztuka kierowana do dzieci. – Jeśli coś jest produkowane dla dzieci, to już dorosłemu nie przystoi się tym interesować. Jednakże tego rodzaju myślenie o kulturze powoli zaczyna zanikać, co widać w trendach światowych. W fantastyce bardzo widoczne są dzieła literackie i filmowe kierowane do młodych odbiorców, co zaczęło się od książek o Harrym Potterze. Kultura staje się coraz mniej określona pod względem wieku, a nurty się ze sobą splatają, jednak często nie ma to przełożenia na nagrody literackie np. w Polsce – powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.
W cyklu prezentacji nagrań z archiwum Polskiego Radia pojawiły się wiersze Leopolda Staffa w 60. rocznicę jego śmierci (zmarł 31 maja 1957). Z kolei krytyk sztuki dr Monika Małkowska opowiadała o modzie młodzieżowej i jej historii.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem audycji była Magda Mikołajczuk.
Polskie Radio 24/kk
_____________________
REKLAMA
Kultura nie całkiem osobista w Polskim Radiu 24
Data emisji: 28.05.2017
Godzina emisji: 22:10
REKLAMA