more_horiz

Szczebrzeszyn stolicą języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 13:27
Spotkania z pisarzami i językoznawcami, mecz poetycki, zajęcia dla dzieci, warsztaty literackie, koncerty, spektakle i wiele atrakcji w plenerze, nad rzeką Wieprz – tak bawił się Szczebrzeszyn podczas festiwalu. Gośćmi magazynu "Kultura nie całkiem osobista" byli jego uczestnicy m.in.: Karolina Gruszka, Wiesław Myśliwski, Andrzej Seweryn i Adam Woronowicz.
Audio
  • 13.08.17 Wspomnienia z Festiwalu w Szczebrzeszynie.
Festiwal Języka Polskiego w Szczebrzeszynie
Festiwal Języka Polskiego w Szczebrzeszynie Foto: Lysy/wikimedia/CC BY-SA 3.0

W Szczebrzeszynie nie tylko chrząszcz brzmi w trzcinie, ale również głosy znakomitych językoznawców, aktorów i muzyków. 12 sierpnia zakończył się tam tygodniowy festiwal pod nazwą "Szczebrzeszyn - Stolica Języka Polskiego".

Jak podkreślił Wiesław Myśliwski, który był obecny na każdej z trzech edycji tego wydarzenia, czuje się tu świetnie ze względu na atmosferę z pogranicza pikniku. - Ta mała miejscowość, zawdzięcza swoją sławę najtrudniejszemu zdaniu w języku polskim, jakie zostało stworzone. Zna je jednak każdy. Tym zdaniem bada się cudzoziemców, którzy chwalą się dobrą znajomością polszczyzny – powiedział pisarz.

Zdaniem Andrzeja Seweryna przyjeżdżają tu pisarze, którzy prezentują swoje teksty, debatują o języku, tradycji czy ceremoniach prawosławnych. - To okazje, których nie należy tracić. Tutaj człowiek uczy się rozmowy z ludźmi w pięknych okolicznościach przyrody – powiedział aktor i dodał, że wspaniałe jest recytować tekst, patrząc na liście i pobliską rzekę w blasku księżyca. – To, co się tu dzieje jest ważne i fascynujące. Znam kilka festiwali, ale tu czuję się wspaniale – powiedział Andrzej Seweryn.

W audycji również nagrania związane z Instytutem Literackim w Maisons-Lafitte pod Paryżem, założonym przez Jerzego Giedroycia, Zofię i Zygmunta Hertzów oraz Józefa Czapskiego. Było to jedno z najbardziej zasłużonych polskich wydawnictw emigracyjnych, które powstało 70 lat temu i wydające między innymi paryską "Kulturę".

W cyklu o historii mody - krytyk sztuki dr Monika Małkowska opowiedziała zaś o obrączkach i pierścionkach zaręczynowych.


Gospodarzem audycji była Magda Mikołajczuk.

Kultura nie całkiem osobista w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 13.08.17

Godzina emisji: 22.10


Zobacz także

Zobacz także