more_horiz

„Komisja weryfikacyjna to chęć odbudowy zaufania do prawa”

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 09:43
– Komisja weryfikacyjna jest potrzebna do tego, by napiętnować błędy, które miały miejsce przy reprywatyzacji, a także skorygować to, co było złe – mówił w Rozmowie Poranka Polskiego Radia 24 Adam Tomczyński, były sędzia, a obecnie radca prawny. Na najbliższym posiedzeniu rząd ma zająć się przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości projektem ustawy o komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji.
Audio
  • 23.11.16 Adam Tomczyński o komisji weryfikacyjne ds. reprywatyzacji
Adam Tomczyński; foto: PR24MR
Adam Tomczyński; foto: PR24/MR

Komisja weryfikacyjna ma m.in. podejmować w trybie nadzwyczajnym kontrole decyzji administracyjnych, dotyczących reprywatyzacji. Będzie też ustalać, które decyzje reprywatyzacyjne mogły zapaść z naruszeniem prawa; w określonych przypadkach będzie również możliwe nałożenie obowiązku zwrotu nienależnego świadczenia.

Część ekspertów i polityków opozycji wskazuje, że powołanie komisji weryfikacyjnej może być niezgodne z obowiązującym prawem. – W momencie, gdy powstanie ustawa, organ będzie miał umocowanie prawne. Prawo administracyjne pozwala na funkcjonowanie tego typu komisji. Ona nie będzie weryfikować orzeczeń sądowych, a właśnie decyzje administracyjne – tłumaczył na naszej antenie Adam Tomczyński.

W ocenie gościa Polskiego Radia 24, komisja weryfikacyjna jest koniecznością. – Nieprawidłowości przy reprywatyzacji były tak wielkie, że Państwo musi znaleźć sposób na walkę z tym procederem. To chęć odbudowania zaufania do prawa i poczucia sprawiedliwości wśród obywateli – wskazywał w Rozmowie Poranka ekspert.

Do posiedzenia rządu miało dojść w środę, ale przed południem poinformowano o przeniesieniu obrad na czwartek.

Adam Tomczyński mówił też o zmieszaniu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji 24 Pytania był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/mp

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie rozmowy

_________________

Data emisji: 23.11.16

Godzina emisji: 8.33

 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem