more_horiz

„Wojna informacyjna ma duży wpływ na politykę”

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 08:24
– To dobrze, że Parlament Europejski zwrócił uwagę na prowadzoną przez Rosję wojnę informacyjną – mówił w Rozmowie Poranka płk Piotr Wroński, były oficer wywiadu. Europarlamentarzyści przyjęli rezolucję, w której wyrażają zaniepokojenie coraz silniejszą propagandą Moskwy i tzw. Państwa Islamskiego.
Audio
  • 24.11.16 Płk Piotr Wroński o rosyjskiej propagandzie
Płk Piotr Wroński; PR24MR
Płk Piotr Wroński; PR24/MR

Zdaniem eurodeputowanych, rosyjski rząd wykorzystuje szeroki wachlarz narzędzi propagandowych – takich jak think tanki, wielojęzyczne stacje telewizyjne (RT), czy pseudoagencje informacyjne (Sputnik) – aby zakwestionować wartości demokratyczne, podzielić Europę i stworzyć wizerunek państw upadłych we wschodnim sąsiedztwie Unii Europejskiej.

Jak podkreślał na naszej antenie płk Piotr Wroński, działania Moskwy w tym aspekcie są prowadzone na szeroką skalę. – Wojna informacyjna ma duży wpływ na politykę – wskazywał gość Polskiego Radia 24. – Tu nie chodzi jednak o hakerów, włamania do komputerów ważnych polityków. Przejawem wojny informacyjnej może być internetowy „trolling”, wypuszczanie dezinformujących informacji, czy wprowadzanie stanu permanentnego zagrożenia – wyjaśniał ekspert.

W opinii byłego oficera wywiadu, o słuszności tez wysuwanych przez Parlament Europejski świadczy m.in. „nerwowa reakcja strony rosyjskiej”. – To niemal całkowite dementi, które w zasadzie staje się potwierdzeniem tego, że europarlamentarzyści mają rację – oceniał płk Piotr Wroński.

Rezolucja autorstwa europosłanki Anny Fotygi – byłej minister spraw zagranicznych – mówi również o wrogiej propagandzie dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego. Dokument poparło 304 europosłów, przeciwko było 179. 208 europosłów wstrzymało się od głosu.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/PAP/mp

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie rozmowy

_________________

Data emisji: 24.11.16

Godzina emisji: 7.35


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem