more_horiz

Witold Waszczykowski: Niemcy zaczynają poważną rozgrywkę o dominację w Europie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 08:36
- Niemcy mają środki, możliwości oraz sytuację międzynarodową sprzyjające ich dominacji. Mogą wybić na lidera Europy i Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych.
Audio
  • 31.08.18 Witold Waszczykowski o niemieckiej dominacji w Europie (PR24)

Witold Waszczykowski odniósł się w ten sposób do wizji Unii Europejskiej, którą na łamach dziennika „Handelsblatt” zarysował szef niemieckiej dyplomacji.  Heiko Maas przyznał, że trwający kilkadziesiąt lat sojusz Niemiec z USA będący okresem prosperity dobiegł końca. Drogi Europy i USA zaczęły się rozchodzić.  Jego zdaniem trzeba budować nową, suwerenną Europę. „Tylko przez wspólne działanie z Francją i innymi narodami Europy uda nam się osiągnąć równowagę w relacjach z USA” – przekonuje polityk.

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że Niemcom nie podobają się duże wpływy USA w Europie. - Przeszkadza im, że parasol ochronny nad Starym Kontynentem mają Amerykanie. Dotkliwie odczuwają fakt, że nie posiadają broni atomowej. Zaczyna się dyskusja na temat jej pozyskania - zaznaczył Witold Waszczykowski.

Wskazał również, że Niemcy czują się niekomfortowo poza Radą Bezpieczeństwa ONZ. - Tradycyjną linią polityczną jest próba zdominowania Europy. Dla Berlina problemem jest to, że Karta Narodów Zjednoczonych wciąż w jednym z punktów wskazuje na ich odpowiedzialność za wybuch II wojny światowej - zaznaczył polityk.

Więcej w całym nagraniu.

Audycję prowadził Stanisław Janecki.

PR24/ras

____________________ 

Data emisji: 31.08.2018

Godzina emisji: 7.39

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Telefoniczna rozmowa Donalda Trumpa i Angeli Merkel. Tematem Syria

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 21:43
Prezydent USA Donald Trump i kanclerz Niemiec Angela Merkel odbyli w poniedziałek rozmowę telefoniczną, w której wyrazili wspólną obawę o rozwój sytuacji w Syrii - poinformował rzecznik prasowy niemieckiego rządu Steffen Seibert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były premier Litwy: po Bałkanach UE może przyjąć Ukrainę. A poradzieckie imperium rozpada się falami, przyjdzie kolej i na Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 10:20
Prezydencja Polski w Radzie UE przypada 2025 rok, a Litwy na 2027. – Do 2025 roku Unia Europejska ma przyjąć kraje Bałkanów Zachodnich. To może być czas dla Ukrainy, Polska i Litwa mogą odegrać tutaj swoją rolę – mówi portalowi PolskieRadio.pl były premier Litwy Andrius Kubilius. Apeluje o przyjęcie strategii UE wobec Rosji i państw wokół Rosji, w której tak jak w USA – uzna się Kreml za zagrożenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy: spotkanie władz z mieszkańcami i kolejna demonstracja w Chemnitz

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 21:36
Około 1,5-2 tys. osób zebrało się w czwartek wieczorem na demonstracji prawicowo-populistycznego ruchu "Pro Chemnitz" w tym mieście na wschodzie Niemiec, podczas gdy na pobliskim stadionie rozpoczęło się spotkanie lokalnych władz z mieszkańcami.
rozwiń zwiń