"Mieliśmy przygotowany plan i konsekwentnie go realizowaliśmy". Wiceminister zdrowia o walce z pandemią
- Dzisiaj widzimy, że statystyki, w porównaniu z innymi krajami, dla Polski wypadają dość korzystnie. Mierząc obiektywne wartości, względem krajów o porównywalnej wielkości i podobnym położeniu geograficznym, jesteśmy w stanie wykazać, że efekty działań są lepsze w naszym kraju - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.
2020-05-22, 14:55
Posłuchaj
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 236 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Spośród nich 168 potwierdzono na Śląsku. W ciągu doby zmarła jedna osoba, która chorowała na COVID-19. W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 279 osób.
Powiązany Artykuł
Wypoczynek pomimo pandemii. Minister zdrowia o rozwiązaniach dot. obozów i kolonii dla dzieci
Janusz Cieszyński komentując kolejne działania mające doprowadzić do "odmrażania" gospodarki zaznaczył, że cały czas prowadzone są analizy wpływu luzowania ograniczeń na sytuację epidemiczną. - Gdybyśmy mieli informacje, że mamy do czynienia z negatywnymi efektami medycznymi odmrożenia gospodarki, to niezwłocznie wnioskowalibyśmy do premiera o przywrócenie ograniczeń. Jednak taka sytuacja nie miała miejsca - podkreślił.
W ramach kolejnego etapu znoszenia ograniczeń epidemicznych ministerstwo zdrowia zarekomenduje zgodę na organizację wesel do 50 osób. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że sytuacja epidemiczna w kraju poprawiła się na tyle, że możliwa jest taka decyzja.
- Sytuacja epidemiczna jest nieustannie monitorowana przez rząd, Ministerstwo Zdrowia i Inspekcję Sanitarną. Dzisiejsze dane to 236 przypadków, z czego ponad 70 proc. to przypadki z województwa śląskiego, gdzie badamy osoby pracujące w kopalniach i ich rodziny, natomiast pozostałe województwa to po kilkanaście zakażeń, a są też takie, w których nie ma ani jednego zgłoszonego przypadku - dodał wiceminister.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Kolejny etap znoszenia ograniczeń. Ważne zmiany dot. organizacji wesel
Resort przekazał, że największe obłożenie w kraju mają szpitale jednoimienne na Śląsku, gdzie (zgodnie ze stanem z 18 maja) przebywało 239 chorych na 592 miejsca. Dla porównania w lubuskim nie było ani jednego pacjenta, w woj. warmińsko-mazurskim - 15 pacjentów, a w woj. lubelskim - 16.
Ministerstwo Zdrowia chce stopniowo ograniczać liczbę szpitali jednoimiennych zaangażowanych w walkę z COVID-19. Z danych przekazanych PAP wynika, że na początek w regionach, gdzie obłożenie łóżek jest małe. W sumie w 21 w szpitalach jednoimiennych zajętych jest 1155 łóżek i 72 respiratory.
Gość audycji wyjaśniał w dalszej części audycji, jakie procedury będą obowiązywały podczas przywracania sieci szpitali jednoimiennych do zwykłej pracy.
REKLAMA
***
Audycja: 24 pytania - rozmowa poranka
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
Goście: Janusz Cieszyński
REKLAMA
Data emisji: 22.05.2020
Godzina emisji: 13.33
PR24/PAP/ka
REKLAMA