more_horiz

"Ta inwestycja ma priorytet". Marek Gróbarczyk o przekopie Mierzei Wiślanej

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 08:15
- Wypowiedź Rafała Trzaskowskiego traktuję jako publicystykę i chęć zaistnienia poprzez niekoniecznie najmądrzejsze stwierdzenie. Wykorzystywanie takich inwestycji pod kątem polityki propagandowej jest nieporozumieniem - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
Audio
  • 26.05.2020 Marek Gróbarczyk (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka)
Marek Gróbarczyk
Marek GróbarczykFoto: Foto: PR24

W niedzielę rzecznik partii Zielonych poinformował PAP, że jej Rada Krajowa zaakceptowała Rafała Trzaskowskiego jako kandydata w wyborach na prezydenta kraju. Obecny prezydent Warszawy zgodził się na włączenie do własnego programu wyborczego 21 postulatów Zielonych dotyczących m.in. legalizacji związków partnerskich, medycznej marihuany i zatrzymania przekopu Mierzei Wiślanej.

Twitter Mierzeja Wiślana Trzaskowski  przekop 1200.jpg
Trzaskowski chce blokować przekop Mierzei Wiślanej. Ministerstwo gospodarki morskiej: bezsensowna deklaracja

Marek Gróbarczyk podkreślał, że inwestycja przekopu Mierzei Wiślanej odbywa się w zgodzie z prawem i posiada wszelkiego rodzaju pozwolenia. Uzgodnienia prowadzone były także z Komisją Europejską.

- To nie koniec działań, przede wszystkim ze strony Federacji Rosyjskiej, by zablokować tę inwestycję. Przekop Mierzei Wiślanej to wzmocnienie dla Polski, także alternatywa dla naszych sąsiadów. Rosja zrobi wszystko, aby tę inwestycję zablokować. Niestety także przy użyciu polskiego kandydata w wyborach - stwierdził minister.

- Ta inwestycja nie jest zagrożona, ma priorytet, prace trwają zgodnie z harmonogramem. Wykonawca prowadzi działania uzgodnione z Urzędem Morskim w Gdyni, prowadzone są m.in. prace ziemne i budowa przyczółków, trwa budowa podejścia do portu - komentował postęp robót gość audycji.

Minister odniósł się także do problemu suszy hydrologicznej, przed którym staje Polska. - Potrzebny jest proces inwestycyjny w zakresie retencji korytowej i dolinowej. Konieczne jest podniesienie i utrzymanie poziomu wód gruntowych. To początek działań takich jak program budowy trzydziestu zbiorników retencyjnych, który ma być zrealizowany do 2027 r. Dopiero to poprawi bezpieczeństwo Polski w zarządzaniu gospodarką wodną - stwierdził Marek Gróbarczyk.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Eksperci: inwestycje publiczne szansą na powrót do rozwoju gospodarki

Zapraszamy do wysłuchania całości audycji.

***

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Marek Gróbarczyk (minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej)

Data emisji: 26.05.2020

Godzina emisji: 7.35

PR24/PAP/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem