"Niezawisłość sędziów nie oznacza bezkarności". Michał Wójcik o reformie sądownictwa

- Postępowania dyscyplinarne budzą sprzeciw części środowiska sędziowskiego, jest atak na Izbę Dyscyplinarną Sądy Najwyższego, oczekiwanie, by sędziowie nie ponosili odpowiedzialności. To nie tak powinno wyglądać, zgodnie z konstytucją wszyscy są równi wobec prawa - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.

2020-09-08, 08:15

"Niezawisłość sędziów nie oznacza bezkarności". Michał Wójcik o reformie sądownictwa
Michał Wójcik. Foto: PR24

Michał Wójcik podkreślał, ze niezawisłość oznacza większą odpowiedzialność przed społeczeństwem, a nie bezkarność.

Powiązany Artykuł

EN_01412810_9906 (1).jpg
Zakaz publikacji nt. Bońka. Lichocka: oczywista cenzura i brak szacunku dla wolności słowa

- Nikt nie ma prawa do bezkarności. Reforma wymiaru sprawiedliwości jest potrzebna, i to na różnych polach. Powinien lepiej funkcjonować, szybciej, sprawniej, by nie było sytuacji, gdy na dziesięć tysięcy sędziów, czterdzieści procent pełni jakieś funkcje, co zmniejsza sprawność wymiaru sprawiedliwości, sędziowie mniej orzekają. To musi być zmienione i będzie zmienione - zaznaczył.

"Szerokie zastosowanie cenzury prewencyjnej"

Wiceminister komentował także sprawę zakazu publikacji o Zbigniewie Bońku. - Zgodnie z postanowieniem sądu cenzura prewencyjna została zastosowana nie tylko wobec Piotra Nisztora, ale i wobec wszystkich pracowników gazety. Niezwykle rzadko stosowanego środka użyto w tym wypadku wyjątkowo szeroko, to dziwna sytuacja. Jest potrzeba, by w sposób transparentny przedstawiać społeczeństwu informacje o istotnych społecznie sprawach. Pytanie, jaki był interes, by zablokować jakiekolwiek publikacje w tym zakresie - dodał.

Posłuchaj

08.09.2020 Michał Wójcik (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka) 12:23
+
Dodaj do playlisty

 "Nie ma zgody na ideologię LGBT w szkołach"

REKLAMA

Odnosząc się do ostatnich sporów o działalność środowisk LGBT, zwracał uwagę, że nie mogą one żądać dla siebie nadzwyczajnych praw. - To sytuacja, w której grupa promująca ideologię LGBT oczekuje, by wszyscy dostosowali się do jej oczekiwań. Mamy akceptować wywieszanie tęczowych flag na pomnikach, naruszanie uczuć religijnych. Nie ma na to przyzwolenia (…)  Nie ma zgody na zacieranie różnic między płciami i wprowadzanie ideologii LGBT do programów edukacyjnych - akcentował Piotr Wójcik.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

REKLAMA

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości)

Data emisji: 07.09.2020

Godzina emisji: 07.35

REKLAMA

PR24/PAP/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej