Soboń o transformacji energetycznej Śląska: dziś lub jutro zostanie wypracowana umowa ze związkami górniczymi

- Pozostało niewiele punktów rozbieżnych. W przyszłym tygodniu będzie prawdopodobnie szansa na podpisanie umowy społecznej ze związkami górniczymi, która ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla samego sektora górnictwa węgla kamiennego czy energetyki, ale dla całej polskiej gospodarki - powiedział Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.

2021-03-18, 07:55

Soboń o transformacji energetycznej Śląska: dziś lub jutro zostanie wypracowana umowa ze związkami górniczymi
Artur Soboń. Foto: PR24/AK

Artur Soboń jest również pełnomocnikiem rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Jednym z jego zadań jest udział w rozmowach dotyczących przekształceń w tym zakresie, które dotyczą Śląska i tamtejszych kopalni węgla.

Powiązany Artykuł

kopalnia węgiel shutterstock 1200.jpg
Raport o transformacji energetycznej. Zobacz, które regiony najmniej ucierpią na likwidacji kopalń

- Dziś lub jutro powinna zostać wypracowana umowa społeczna ze związkami górniczymi dotycząca transformacji energetycznej tego regionu. Pozostało niewiele punktów rozbieżnych. W przyszłym tygodniu będzie prawdopodobnie szansa na podpisanie dokumentu, który ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla samego sektora górnictwa węgla kamiennego czy energetyki, ale dla całej polskiej gospodarki - zaznaczył.

Posłuchaj

Artur Soboń o transformacji energetycznej Sląska ("24 pytania") 13:17
+
Dodaj do playlisty

Wiceminister wskazał, że rok 2049 będzie tym, w którym z polskich kopalni wyjedzie ostatnia tona węgla. - Nastąpi to najprawdopodobniej w najbardziej efektywnych dziś zakładach, czyli rybnickich oraz w Bogdance - dodał Soboń.

Pracownicy związani z górnictwem, którzy obecnie są zatrudnieni, mają możliwość dopracowania do emerytury. Jeśli w danej kopalni nie będzie to możliwe, otrzymają propozycję pracy w innej.

REKLAMA

- Jeśli to również okazałoby się niemożliwe, wtedy będą mogli skorzystać z kilku osłon socjalnych. Trzeba uczciwie powiedzieć, że górnictwo "zwija się" od początku lat 90. To, że proces ten przyspiesza, jest wynikiem zmian rynkowych i sytuacji, w której koszt produkcji energii opartej na węglu jest niekonkurencyjny - podkreślił Artur Soboń.

* * *

Audycja: "24 pytania"
Prowadzący: Stanisław Janecki
Gość: Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych
Data emisji: 18.03.2021
Godzina emisji: 07.15

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej