Dania cofnęła pozwolenie na Baltic Pipe. Bernacki: pętla się zaciska
- Jestem przekonany, że w przypadku Baltic Pipe i Nord Stream 2 decyzje mają charakter czysto polityczny i strategiczny - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, senator PiS.
2021-06-04, 08:01
Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski - poinformował w czwartek duński operator systemu przesyłowego Energinet. Polskie MSZ poinformowało, że skutki tej decyzji są analizowane.
Powiązany Artykuł
Projekt Baltic Pipe ma zostać wstrzymany. Jest komentarz MSZ
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że decyzje w przypadku Baltic Pipe i Nord Stream 2 mają charakter czysto polityczny i strategiczny. - Jaki jest sens pompowania gazu do Niemiec przez Nord Stream 2 , gdy najpewniej jesienne wybory w Niemczech wygrają Zieloni. To ugrupowanie jest sceptyczne wobec budowy gazociągu. Niemieccy Zieloni zapowiadają bojkot tej inwestycji, a z drugiej strony Zieloni w Danii blokują możliwość poprowadzenia Baltic Pipe - mówił Włodzimierz Bernacki.
Według komunikatu spółki Energinet Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności uchyliła 31 maja pozwolenie środowiskowe z 12 lipca 2019 roku wydane przez Duńską Agencję OchronyŚrodowiska. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez ten urząd. Decyzja oznacza, że Duńska Agencja Ochrony Środowiska musi przeprowadzić dodatkowe badania konieczne do oceny, czy inwestycja może zniszczyć lub uszkodzić tereny rozrodu lub odpoczynku wskazanych gatunków. Dotyczy to niektórych gatunków myszy i nietoperzy występujących na obszarze lądowej części planowanego gazociągu o długości 210 km, który ma przebiegać przez Jutlandię oraz wyspy Fionia i Zelandia.
Włodzimierz Bernacki zwrócił uwagę, że według planów gaz płynący przez Nord Stream 2 ma być błogosławieństwem dla Europy. - Na planach zaznaczone są obejścia i przedłużenia gazociągu w kierunku Czech i Polski. Pętla się zaciska - powiedział senator PiS.
REKLAMA
Wiceminister edukacji i nauki nie wykluczył też, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów powinna zwrócić się do TSUE ws. możliwości wprowadzenia środka zapobiegawczego i postanowienia o braku kontynuacji budowy Nord Stream 2. - Z polskiej perspektywy takie działania miałby pełne uzasadnienie. Pamiętajmy jednak, że Niemcy są wdzięczni Rosjanom za zgodę na zjednoczenie ich kraju. Zrobią wszystko, by ich wesprzeć. Okazuje się, że najbardziej cenionym państwem na świecie jest Federacja Rosyjska. Prezydent USA, kanclerz Niemiec i prezydent Francji umizgują się do Putina na wszelką cenę. Musimy podjąć wszelkie możliwe działania - podsumował Bernacki.
Posłuchaj
Baltic Pipe ma być gotowy jesienią 2022 roku. Na razie nie wiadomo, czy decyzja duńskiej komisji wpłynie na opóźnienie realizacji tej inwestycji.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadził: Adrian Klarenbach
Gość: Włodzimierz Bernacki (PiS)
REKLAMA
Data emisji: 4.06.2021
Godz. emisji: 7.06
PR24
REKLAMA