Wiceminister finansów: w Polsce mamy dynamiczny wzrost gospodarczy, stąd podwyższona inflacja

2021-08-31, 08:24

Wiceminister finansów: w Polsce mamy dynamiczny wzrost gospodarczy, stąd podwyższona inflacja
Wiceminister finansów Piotr Patkowski . Foto: PAP/Przemysław Piątkowski

- Podwyższona inflacja zawsze pojawia się tam, gdzie jest dość dynamiczny wzrost gospodarczy. A ponieważ mamy dynamiczny wzrost gospodarczy - spowodowany także odbiciem popandemicznym - to towarzyszy temu inflacja - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister finansów Piotr Patkowski. 

W Polsce poziomi inflacji wynosi obecnie około 5 proc. Według wielu ekonomistów jest to stosunkowo wysoki wskaźnik. 

Powiązany Artykuł

makler1200.jpg
Eksperci: poradziliśmy sobie z pandemią, ale musimy bacznie obserwować wskaźniki inflacji i zadłużenia budżetu

Gość PR24 podkreślił, że "inflacja na pewno jest zjawiskiem jednoznacznie negatywnie odbieranym przez społeczeństwo". - I z tym odczuciem społecznym nie można polemizować ani dyskutować. Szereg prac ekonomicznych wskazuje, że inflacja działa szczególnie źle w tych państwach, w tych społeczeństwach, w których istnieje doświadczenie hiperinflacji. W Polsce co prawda hiperinflacji nigdy nie było, chociaż była inflacja galopująca w latach 90. I jest to świeże wspomnienie wielu milionów Polaków, co na pewno powoduje duże obawy przed inflacją - zaznaczył Piotr Patkowski. 

Jak dodał, "szczególnie duże obawy inflacja powoduje w Niemczech, gdzie są przykre doświadczenia z tym związane z czasów Republiki Weimarskiej". 

Posłuchaj

Piotr Patkowski o inflacji (24 Pytania - rozmowa poranka) 16:35
+
Dodaj do playlisty

- Natomiast - nie polemizując z odczuciem społecznym dotyczącym inflacji w Polsce - warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, podwyższona inflacja zawsze pojawia się tam, gdzie jest dość dynamiczny wzrost gospodarczy. A ponieważ mamy dynamiczny wzrost gospodarczy - spowodowany także odbiciem popandemicznym - to towarzyszy temu inflacja - stwierdził. 

Według niego "to nie jest tylko kwestia Polski". - Jeśli popatrzymy na odczyty inflacji w Stanach Zjednoczonych czy Zachodniej Europie to wszędzie przekracza ona o punkt czy nawet 1,5 punktu procentowego inflację przedpandemiczną. Jest to zatem zjawisko ogólnoświatowe - podkreślił. 

"Nie jest to rekord tej dekady"

- Po drugie, inflacja, która w tym momencie wynosi około 5 proc. jest rzeczywiście najwyższa od kilku lat. Ale przypomnę, że w latach 2010-2012 była ona jeszcze wyższa, niż jest teraz. Nie jest to zatem żaden rekord, biorąc pod uwagę wyniki ostatniej dekady - zaznaczył Piotr Patkowski. 

- Po trzecie, warto przypomnieć, że mimo podwyższonej inflacji w latach 2010-2012, po dwóch latach, około 2014-2015 roku zaczęły się pewne zjawiska deflacyjne. Inflacja bardzo szybko została zduszona bez mocnych działań ze strony czy to Narodowego Banku Polskiego, czy rządu - dodał. 

Zwrócił uwagę również na to, że w razie konieczności rząd ma narzędzia do tego, by odpowiednio zareagować. - Mamy świadomość społecznego odczucia inflacji. Mamy jako rząd i Narodowy Bank Polski instrumenty do tego - gdyby inflacja zaczęła wymykać się spod kontroli - żeby skutecznie działać. Natomiast najistotniejsze jest to, żeby inflacja nie dotykała przede wszystkim cen żywności. A widzimy, że dziś inflację podbijają ceny ropy i gazu ziemnego, co jest niezależne od czynników krajowych - powiedział wiceminister.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "24 Pytania - rozmowa poranka"
Prowadząca: Dorota Kania
Gość: Piotr Patkowski (wiceminister finansów)  
Data emisji: 31.08.2021
Godzina emisji: 7.35

bartos

Polecane

Wróć do strony głównej