more_horiz

Wojna na Ukrainie. Prof. Taras Golopych: po odpartym ataku na Charków Rosjanie zmienili taktykę

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 09:34
Rosjanie chcą zdemolować miasto, żeby była panika wśród cywilów, i w taki sposób po prostu je zająć. Ale ja nie wiem, jak im się to uda, bo zajęcie takiego miasta jest po prostu bez sensu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Taras Golopych, prorektor Collegium Humanum i mieszkaniec walczącego Charkowa.
Prof. Taras Golopych podkreślił, że Charków był w ostatnich dniach wielokrotnie ostrzeliwany, jedna dzielnica nawet była ostrzeliwana przez cały dzień. Nz zniszczenia po bombardowaniach w Charkowie
Prof. Taras Golopych podkreślił, że Charków był w ostatnich dniach wielokrotnie ostrzeliwany, jedna dzielnica nawet była ostrzeliwana przez cały dzień. N/z zniszczenia po bombardowaniach w CharkowieFoto: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Na Ukrainie trwa wojna wywołana przez Rosję, która łamiąc prawo międzynarodowe, rozpoczęła nieuzasadnioną i niesprowokowaną agresję. Miniona noc upłynęła przede wszystkim na ostrzale Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, jednak także inne części Ukrainy ciągle są ostrzeliwane i bombardowane. Gościem audycji był prof. Taras Golopych, który mieszka w Charkowie.

Rosyjska agresja na Ukrainę. Ataki na cywilów

Rozmówca PR24 przyznał, że miniona noc w jego mieście była wyjątkowo spokojna. Wręcz, jak stwierdził, panowała "zabójcza cisza". Jednak minione kilka dni, to były "niewyobrażalne ostrzały siedlisk ludzkich".

- Ostrzały były w różnych dzielnicach Charkowa, w jednej z dzielnic ostrzały trwały przez cały dzień w miejscu, gdzie zamieszkuje prawie 500 tys. cywilów - mówił prof. Taras Golopych.

Jak wyjaśnił, cywile stali się głównym celem Rosjan po tym, jak próbowali oni wejść do miasta i zostali zniszczeni przez ukraińską armię. - Teraz stosują nową taktykę, chcą zdemolować miasto, żeby wśród cywilów zapanowała była panika, i w taki sposób chcą po prostu zająć miasto. Ale ja nie wiem, jak im się to uda, bo zajęcie takiego miasta jest po prostu bez sensu. I nie wiem nawet, na co oni liczą. Czy po prostu stosują taktykę, którą kiedyś próbowali stosować podczas swoich wojen, np. w Syrii? Nie wiem - mówił prof. Golopych.

Sytuacja w Charkowie

Gość PR24 mówił, że do tej pory podjęta została jedna próba zdobycia Charkowa, która się nie powiodła. Rosjanie nieustannie próbują jednak otoczyć miasto. Jak zauważył, podczas czwartkowych rozmów pokojowych podjęty został głównie jeden temat: aby Rosjanie zgodzili się na utworzenie korytarzy humanitarnych. Do tej pory było to niemożliwe. W miejscach, gdzie pojawiła się rosyjska armia, ostrzeliwane były nawet karetki pogotowia.

- Wiemy jaką wartość mają słowa Rosjan. To, co oni mówią, to jest jedno, a to, co czynią, to jest coś innego. My już im na słowo nie wierzymy - stwierdził.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
08:47 PR24_mp3 2022_03_04-07-06-37_Golopych.mp3 Prof. Taras Golopych o sytuacji na Ukrainie ("24 Pytania - Rozmowa Poranka" / PR24)

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: prof. Taras Golopych (prorektor Collegium Humanum, mieszkaniec walczącego Charkowa)
Data emisji: 04.03.2022
Godzina emisji: 07.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem