Beata Szydło: komisarz Timmermans powinien przestać pełnić swoją funkcję

2022-03-29, 08:47

Beata Szydło: komisarz Timmermans powinien przestać pełnić swoją funkcję
Beata Szydło. Foto: PR24 / AK

- Takie postacie jak Frans Timmermans nie zmienią swoich postaw. Należy mieć wiarę, że konsekwentna polityka polskiego rządu będzie docierała do najważniejszych polityków UE. Jest już pewna refleksja. Do wielu dotarło, że nasz głos był prawdziwy, że wskazywał zagrożenia. Lepiej późno niż wcale, ale część elit brukselskich ciągle jest zamknięta na rzeczywistość - mówiła w Polskim Radia 24 była premier Beata Szydło.

Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za Zielony Ład, w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli zapewnił, że pomimo wojny na Ukrainie Unia Europejska nie powinna odchodzić od strategicznych celów. Timmermans nie ma wątpliwości, że dla energetyki opartej na węglu nie ma przyszłości. Według niego wojna nie jest powodem, aby rezygnować z tych rozwiązań.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 komisarz Timmermans powinien przestać pełnić swoją funkcję i być odsunięty od spraw związanych z polityką klimatyczną w UE. - Jego koncepcje, wszystko to, co forsuje na siłę, są niebezpieczne dla europejskiej gospodarki. Europosłowie Zjednoczonej Prawicy przekonują, że to jest zła droga i trzeba odejść od nierealnych koncepcji, szczególnie teraz, gdy jest wojna na Ukrainie. Konflikt uderza w gospodarkę europejską i trzeba weryfikować swoje postawy. Nie jest to łatwe, bo polityka brukselska jest zamknięta i realizuje określone cele. Nawet wojna nie jest w stanie zmienić pewnych postaw. Najlepszym przykładem jest Nord Stream 2. Od początku mówiliśmy, że jest to projekt polityczny i trzeba go natychmiast zatrzymać. Dopiero wojna zweryfikowała myślenie niektórych polityków i otworzyła im oczy - mówiła.

Podkreśliła też, że takie postacie jak Frans Timmermans nie zmienią swoich postaw. - Należy mieć wiarę, że konsekwentna polityka polskiego rządu będzie docierała do najważniejszych polityków UE. Jest tu pewna refleksja. Do wielu dotarło, że nasz głos był prawdziwy, że wskazywał zagrożenia. Lepiej późno niż wcale, ale część elit brukselskich jest ciągle zamknięta na rzeczywistość - dodała.

Nowa strategia energetyczna UE

Była premier tłumaczyła, że strategia energetyczna UE powinna być przedyskutowana na nowo, a założenia powinny być zmienione. - Pierwszym zadaniem jest uniezależnienie się od rosyjskich surowców. Jak najszybciej, nie w 2030 r., ale natychmiast. Trzeba szukać alternatywnych źródeł i zastanowić się nad tym, czy nie wykorzystywać posiadanych zasobów, w tym węgla. Chodzi o nowe technologie węglowe, które uwzględniają wymogi klimatyczne. Trzeba podejmować szybkie decyzje, a mam wrażenie, że niektórzy politycy w UE grają na czas, by rosyjskie surowce wspierały ich gospodarki, a pieniądze wspierały Putina - mówiła Beata Szydło.

Jej zdaniem należy zastanowić się nad koncepcją powrotu do rozwoju nowych technologii węglowych, nowego górnictwa. - Mamy te surowce, można z nich korzystać. To powinny być nowoczesne technologie. Szeroki miks energetyczny, wraz z atomem, da nam poczucie bezpieczeństwa. Jednak część krajów UE tak uzależniła się od rosyjskiego gazu i ropy, że nie są w stanie przeprowadzić skutecznych sankcji wobec Rosji. Próbuje się unikać tych decyzji, bo ich gospodarki wiszą na surowcach rosyjskich - podsumowała europoseł PiS.

Posłuchaj

Beata Szydło gościem Doroty Kani (24 Pytania - Rozmowa Poranka) 19:12
+
Dodaj do playlisty

Jednym z najważniejszych założeń tzw. Europejskiego Zielonego Ładu jest realizacja pakietu "Fit for 55". Celem projektu jest zredukowanie do 2030 r. emisji CO2 o co najmniej 55 proc.w stosunku do roku 1990. Do tego czasu 40 proc. energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Beata Szydło (była premier)
Data emisji: 29.03.2022
Godzina emisji: 7.35

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej