more_horiz

Zmiany w ustawie o SN. Wiceminister sprawiedliwości: mieliśmy do czynienia z szantażem ze strony UE

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 08:33
-  Ustawa o SN zakwestionowana przez TSUE była projektem prezydenta. Uważaliśmy, że tę zmianę trzeba było przeprowadzić bardziej stanowczo - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Polityk Solidarnej Polski odniósł się w ten sposób do ustawy o Sądzie Najwyższym zakwestionowanej przez TSUE, co doprowadziło do zablokowania wypłaty środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka rozpatrzyła prezydencki projekt zmian w Sądzie Najwyższym. Przewiduje on m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Komisja rekomenduje wprowadzenie do projektu poprawek zgłoszonych przez Prawo i Sprawiedliwość i Solidarną Polskę. Zaakceptowane poprawki m.in. doprecyzowują przesłanki dotyczące "testu bezstronności i niezawisłości sędziowskiej".

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Solidarna Polska była otwarta na porozumienie w tej sprawie. - Od lipca 2020 roku mieliśmy do czynienia z szantażem. Ustawa o SN zakwestionowana przez TSUE była projektem prezydenta. Uważaliśmy, że tę zmianę trzeba było przeprowadzić bardziej stanowczo - powiedział Marcin Romanowski. 

Rozmówca Polskiego Radia podkreślił, że tylko jednolite stanowisko polskich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim, niezależnie od przynależności partyjnej, może okazać się skuteczne wobec postawy państw silniejszych gospodarczo. - Unia Europejska jest klubem państw, w tych sprawach, gdy chodzi o interesy ekonomiczne, ważne interesy polityczne, jest taką przestrzenią transakcyjną. Tutaj nie ma miejsca na sentymenty. Tutaj nie ma miejsca na (...) solidarność europejską. Jeżeli Berlin chce realizować swoje interesy w stosunku do Polski, to robi to wszystkimi metodami, a my nie możemy po prostu na to pozwalać - stwierdził wiceminister sprawiedliwości.

Polityk zwrócił uwagę, że działania przedstawicieli polskiej opozycji, którzy zajmują w europejskich urzędach stanowisko szkodliwe dla naszego kraju, są skandaliczne i niedopuszczalne. - To nie jest tylko tak, że zarzuty przeciwko Polsce są wymyślane tylko w Berlinie i Brukseli. One są przywożone z Warszawy przez upolitycznione grupy sędziów, którzy namawiają europejskich polityków do szczucia na Polskę. Realizowane stanowcze reformy są lepsze niż te połowiczne - tłumaczył. 

Posłuchaj
21:15 PR24 2022_05_20-07-09-20.mp3 Marcin Romanowski gościem Adriana Klarenbacha (24 Pytania - Rozmowa Poranka)

Projekt trafi teraz do II czytania w Sejmie. Ma ono zostać przeprowadzone na najbliższym posiedzeniu zaplanowanym na 25 i 26 maja.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Marcin Romanowski (wiceminister sprawiedliwości, Solidarna Polska)
Data emisji: 20.05.2022
Godzina emisji: 7.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem