more_horiz

Kryzys energetyczny w Niemczech. Marek Balt: to efekt błędnej polityki Angeli Merkel

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 09:22
- Niemcy przez swoje niedopatrzenie i przez błędy swoich polityków, m.in. Angeli Merkel, nie mają możliwości szybkiej zmiany dostawcy - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Balt (Lewica). 

Komisja Europejska zaproponowała 15-procentowe redukcje zużycia gazu. To ma przygotować Unię na zimę bez dostaw surowca z Rosji. Bruksela oceniła, że ograniczenia powinny się zacząć od przyszłego miesiąca i potrwać do końca marca.

Komentując pomysł KE, Marek Balt podkreślił, że to działanie wynika z sytuacji wojennej na Ukrainie, przez którą może dojść do braku w dostawach paliw w zimie, przynajmniej w części krajów. - Takie państwa jak Hiszpania, Portugalia nie mają z tym problemu, ponieważ mają gaz z Maroka, który płynie pełną rurą. Gdyby były interkonektory pomiędzy Hiszpanią i Francją, to cała Europa byłaby w tej chwili uniezależniona - stwierdził. 

Polityk zdradził, że została już podjęta decyzja, że wszystkie kraje UE mają być ze sobą połączone, nie tylko interkonektorami dot. gazu. - To dotyczy tak samo ropy i prądu, by w sytuacjach kryzysowych można było przesyłać energię z dowolnego miejsca Europy do jej dowolnego miejsca - wyjaśnił. 

Nord Stream 1 wznawia działanie

W czwartek wznowiono dostawy gazu z Rosji do Niemiec gazociągiem Nord Stream 1 po trwających 10 dni pracach konserwacyjnych - powiadomiły agencje za operatorem rurociągu, spółką Nord Stream AG. Aktualnie wykorzystywane jest około 30 proc. przepustowości tego połączenia - podała niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci Przesyłowych, powołując się na komunikat Gazpromu.

- Myślę, że wszyscy odetchnęli z ulgą ze względu na to, że trzeba się przygotować do zimy. (...) Jeśli ktoś nie ma innych możliwości, to żeby nie zamrozić społeczeństwa, kilkunastu milionów obywateli, gospodarki, będzie przez jakiś czas kupował węglowodory od szatana, bandyty, terrorysty Putina.

Jak przypomniał gość audycji, "Niemcy przez swoje niedopatrzenie i przez błędy swoich polityków, m.in. Angeli Merkel, nie mają możliwości szybkiej zmiany dostawcy gazu ziemnego i de facto są uzależnieni od Putina i rosyjskich węglowodorów". 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
14:41 PR24_mp3 2022_07_22-07-35-30.mp3 Marek Balt o kryzysie energetycznym w Europie ("24 pytania-rozmowa poranka") 

***

Audycja24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadził: Adrian Klarenbach

Gość: Marek Balt (Lewica)

Data emisji: 22.07.2022

Godzina emisji: 07.35

kmp

Zobacz także

Zobacz także