more_horiz

"Taki fundusz powinien istnieć od 30 lat". Czarnek o finansowaniu nauki języka polskiego w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 09:18
- Podczas wizyty w Niemczech otrzymałem informację, że RFN po raz pierwszy od 30 lat planuje utworzyć fundusz na poziomie federalnym, z którego chce finansować naukę języka polskiego jako ojczystego - poinformował w Polskim Radiu 24 Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział w Polskim Radiu 24, że jest szansa na dodatkowe pieniądze na naukę języka polskiego polskich dzieci na terenie Niemiec. Chodzi o pieniądze, które pochodziłyby z budżetu Niemiec, tak jak jest to w Polsce, gdzie dzieci niemieckie uczą się swojego języka ojczystego i jest to zapisane w naszym budżecie. Jak powiedział gość Polskiego Radia 24 Przemysław Czarnek, taki fundusz już powstał w Niemczech.

"Po raz pierwszy od 30 lat"

Podczas wizyty w Niemczech otrzymałem informację, że RFN po raz pierwszy od 30 lat planuje utworzyć fundusz na poziomie federalnym, z którego planuje finansować naukę języka polskiego jako ojczystego - zapewnił minister edukacji i nauki na antenie Polskiego Radia 24. Nauka języka polskiego jako obcego jest finansowana przez landy niemieckie na poziomie koło 250 milionów euro - wskazał.

Podkreślił, że "my uczymy języka niemieckiego jako ojczystego". - Przekazywaliśmy każdego roku 240 milionów złotych na naukę języka niemieckiego jako ojczystego i było to zobowiązanie wynikające z traktatu z Republiką Federalną Niemiec - wskazał. Dodał, że "RFN nie miał takiego funduszu, mimo że powinien mieć od 30 lat".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:09 Czarnek.mp3 Przemysław Czarnek o finansowaniu nauki języka polskiego w Niemczech (Polskie Radio 24)

Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki

Data emisji: 15.11.2022

Godzina emisji: 7.35

jb/kor

Zobacz także

Zobacz także