more_horiz

TSUE orzeknie o polskich sądach. Z. Kuźmiuk: wygląda na to, że wyrok będzie niekorzystny

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 07:35
- Wszystko wskazuje na to, że nie będzie niespodzianki w sprawie wyroku TSUE, trybunał zwykle wypowiada się tak, jak rzecznik - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk. - Wygląda na to, że wyrok TSUE będzie niekorzystny dla polskich rozwiązań prawnych - dodał europoseł.
Audio
  • [19.11.19] Zbigniew Kuźmiuk gościem Doroty Kanii w Polskim Radiu 24 ("24 Pytania")
Zbigniew Kuźmiuk
Zbigniew KuźmiukFoto: PR24/AK

Europoseł PiS pytany był w Polskim Radiu 24 o wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który oceni polskie przepisy ws. Krajowej Rady Sądownictwa i powołania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. TSUE orzeknie w tej sprawie dzisiaj. W czerwcu zaś rzecznik TSUE ocenił, że polskie regulacje są niezgodne z prawem.

tsue-free-shutt-1200.jpg
Trybunał Sprawiedliwości UE wyda orzeczenie ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Spodziewany niekorzystny wyrok

- Wygląda na to, że wyrok TSUE będzie niekorzystny dla tych rozwiązań prawnych. Pytanie, jak Polska do tego podejdzie - mówił Zbigniew Kuźmiuk.

- Wygląda na to, że TSUE ingeruje w polskie prawodawstwo, przekraczając swoje kompetencje - skomentował europoseł. - W tej sprawie jest wątek polskiego sędziego w TSUE, prof. Marka Safjana - zauważył polityk i przypomniał, że zwyczajem było, że sędziego z kraju, którego dotyczy orzeczenie, wyłącza się z orzekania. - Tutaj tak się nie stało - dodał.

Dostrzeżono kontynuację rządów

Polityk ocenił także, że w europarlamencie dostrzeżono ponowne zwycięstwo wyborcze PiS. - Fakt, że w Polsce po raz drugi PiS uzyskało bezwzględną większość, jest w Parlamencie Europejskim przyjęty do wiadomości. Posłowie PO przez cztery lata przekonywali, że to rząd tymczasowy, jedna kadencja i wszystko, a te wybory i uzyskanie bezwzględnej większości przez PiS, przerwało tę narrację - mówił europoseł PiS.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Trybunał UE orzekł, że Polska naruszyła prawo Unii

W rozmowie także o rezolucji PE w sprawie edukacji seksualnej oraz o sondażu dotyczącym oceny decyzji Donalda Tuska. Zachęcamy do jej wysłuchania.

***

Audycja: "24 pytania"

Prowadząca: Dorota Kania

Gość: Zbigniew Kuźmiuk (europoseł PiS)

Data emisji: 19.11.19

Godzina emisji: 7.13


mbl

Zobacz także

Zobacz także