more_horiz

Poseł Lewicy: praworządność i demokracja to DNA Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 08:36
- Podstawowymi wartościami Unii Europejskiej są: przestrzeganie prawa, praworządność i demokracja. Wyrażamy zdziwienie, że ktoś obawia się tego, iż trzeba przestrzegać praworządności. Jeżeli politycy Prawa i Sprawiedliwości mówią, że jest to realizowane, to czego się boją? - powiedział w Polskim Radiu 24 Dariusz Wieczorek z Lewicy.
Dariusz Wieczorek
Dariusz WieczorekFoto: PR24/TJ

Nieco ponad 46 proc. Polaków uważa, że Polska powinna sprzeciwić się mechanizmowi "pieniądze za praworządność", który przewiduje blokowanie wypłat unijnych środków za łamanie zasad praworządności. Natomiast 57 proc. naszych rodaków popiera weto w tej sprawie - wynika z najnowszego sondażu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

EN_01310042_0011-12.jpg
"Sprzeciw nie wstrzyma wypłat środków dla Polski". Saryusz-Wolski o budżecie UE

"Zdajemy sobie sprawę z tego, co jest wpisane do traktatów"

Pomimo tych wskazań opozycja, w tym również Lewica, wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec możliwości użycia weta przez polski rząd. Dariusz Wieczorek przypomniał, że to rząd Sojuszu Lewicy Demokratycznej wprowadzał Polskę do Unii Europejskiej i politycy związani z tym środowiskiem zdają sobie sprawę z tego, co jest wpisane do unijnych traktatów oraz na jakich zasadach nasz kraj przystępował do Wspólnoty.

Posłuchaj
11:41 PR24_MPLS 2020_11_18-07-35-29.mp3 Dariusz Wieczorek o zapowiedzi polskiego rządu ws. możliwości zawetowania negocjacji budżetowych z powodu planów powiązania wypłaty środków unijnych z praworządnością ("24 pytania")

- Wiemy, że do podstawowych wartości UE zaliczają się przestrzeganie prawa, praworządność i demokracja. Wyrażamy zdziwienie, że ktoś obawia się tego, iż w trzeba przestrzegać praworządności. Jeżeli politycy Prawa i Sprawiedliwości mówią, że jest to realizowane, to czego się boją? - dopytywał poseł.

Unia europejska parlament europejski free shutt 1200 .jpg
Eksperci: przed Unią Europejską trudne dekady, podziały będą się nasilać

Wieczorek: nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością

W opinii Dariusza Wieczorka "praworządność to DNA Unii Europejskiej". - Razem z demokracją i prawami człowieka to kluczowe sprawy wpisane w traktatach. Przestrzegajmy konstytucji, przestrzegajmy polskiego prawa i nie będzie żadnego problemu z praworządnością w naszym kraju - dodał.

- Unia nie będzie wpływać na polskie prawo ani na prawo innego kraju w kontekście np. małżeństw homoseksualnych. Tę kwestię ustalają parlamenty poszczególnych państw. Oczywiście dla polityki wewnętrznej można wygadywać głupoty, że będziemy mieli obowiązek tych związków, aborcji czy handlu dziećmi. Jednak nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością - stwierdził gość audycji "24 pytania".

***

Audycja: "24 pytania"
Prowadzący: Eliza Olczyk
Gość: Dariusz Wieczorek, Lewica
Data emisji: 18.11.2020
Godzina emisji: 07.35

Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także