more_horiz

Paweł Sałek: wszyscy powinniśmy zaangażować się w ochronę klimatu

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 09:30
Powinniśmy szybko i radykalnie dokonać pewnych działań ograniczających emisję gazów cieplarnianych. Wszyscy powinniśmy zaangażować się w ochronę klimatu - powiedział w Polskim Radiu 24 doradca prezydenta RP Paweł Sałek.

Komisja Europejska przedstawiła pakiet klimatyczny. Chodzi o przepisy, które mają sprawić, że Unia osiągnie założone cele i do 2030 roku nastąpi zwiększenie redukcji emisji dwutlenku węgla z 40 do 55 procent.

Posłuchaj
13:01 _PR24_AAC 2021_07_20-07-07-38.mp3 Paweł Sałek: wszyscy powinniśmy zaangażować się w ochronę klimatu (24 Pytania/Rozmowa Poranka)

To będą na razie propozycje Komisji, natomiast o ostatecznym kształcie przepisów zdecydują państwa członkowskie i Parlament Europejski. Negocjacje w tej sprawie mogą potrwać nawet 2 lata.

shutt farma wiatrowa 1200.jpg
"Fit for 55". Dr Dawid Piekarz: pytanie, czy Europejczycy zaakceptują wyrzeczenia

"Europa chce być liderem"

Gość Polskiego Radia Paweł Sałek podkreślał, że Europa chce być liderem w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych. - Jednym z fundamentów koncepcji Zielonego Ładu jest nowa polityka klimatyczna, prawo klimatyczne i redukcja emisji gazów cieplarnianych do roku 2030 o 55 procent - wskazywał.

Czytaj także:

Doradca prezydenta RP zwracał uwagę na to, że wprowadzenie prawa klimatycznego będzie trudne, ale jest bardzo ważne. - To reforma całej polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która dotychczas opierała się na handlu uprawnieniami do emisji. Zapisy będą dotykać coraz to nowych dziedzin - mówił.

- Normy emisji CO2 już są narzucone np. przemysłowi motoryzacyjnemu. Założenia Zielonego Ładu zakładają, że w 2035 nie będziemy w Europie rejestrować już samochodów z silnikiem spalinowym - dodał gość Polskiego Radia 24.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "24 Pytania - rozmowa poranka"

Prowadząca: Dorota Kania

Gość: Dominik Tarczyński  

Data emisji: 20.07.2021

Godzina: 7.07

ks

Zobacz także

Zobacz także