more_horiz

Obowiązkowe szczepienia? Wieczorek: w tej sprawie nie można patrzeć na słupki poparcia

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 08:28
Obowiązek szczepień, paszporty covidowe, kontrola zaszczepienia pracownika przez pracodawcę - to pomysły Lewicy, która zapowiedziała złożenie w tej sprawie projektu ustawy. Dariusz Wieczorek z Lewicy mówił w Polskim Radiu 24, że ta decyzja, trudna decyzja, musi być podjęta bez względu na słupki poparcia.

Lewica zapowiedziała złożenie projektu ustawy o obowiązkowych szczepieniach na koronawirusa. Dotyczyłoby to tylko dorosłych. Na konferencji prasowej w Warszawie liderzy Lewicy apelowali do innych ugrupowań o poparcie w tej sprawie. Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty mówił, że osoby, które uchylałyby się przed szczepieniem, powinny podlegać karze grzywny. W "Rozmowie Poranka" mówił o tym poseł Dariusz Wieczorek.

Dariusz Wieczorek: Lewica chce obowiązkowych szczepień

Gość PR24 zwrócił uwagę na wysoką skuteczność wprowadzenia paszportów covidowych we Francji, w której - gdy osobom niezaszczepionym zakazano wstępu do restauracji, kin i teatrów - poziom wyszczepienia skoczył z 60 do 80 proc. w ciągu tygodnia. W jego opinii podobne restrykcje w Polsce, czy nawet jeszcze radykalniejsze, powinny także poskutkować.

- Jak rozwiązać problem 500 przypadków śmiertelnych w Polsce? Jak rozwiązać problem, że tylko ponad 50 proc. osób mamy zaszczepionych. Tu potrzeba decyzji rządu. A my obserwowaliśmy w ostatnich miesiącach taki "taniec figurowy na lodzie" ze strony premiera, ministra, całego rządu. Wreszcie Lewica powiedziała, że ktoś musi w Polsce pokazać, że trzeba podejmować naprawdę szybkie, nieraz trudne decyzje. W trosce o zdrowie nas wszystkich takie decyzje powinny być podjęte - mówił Dariusz Wieczorek.

"Zakładamy też wprowadzenie paszportów covidowych"

Przyznał, że liczy na to, że projekt zostanie przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek pilnie poddany pod obrady Sejmu, i że zostanie pilnie przyjęty. Dodał jednak, że Lewica nie badała nastrojów wśród posłów w sprawie tej ustawy. Jego zdaniem każdy poseł powinien w tej sprawie podjąć decyzję zgodną z jego sumieniem, nie oglądając się na słupki poparcia.

Wyjaśnił także, co znalazło się projekcie ustawy. - Zakładamy - oprócz tego, że będą obowiązkowe szczepienia - wprowadzenie paszportów covidowych, zakładamy również kwestie dotyczące pracodawców i pracowników, możliwość kontroli, czy ktoś jest zaszczepiony, czy nie - wyjaśnił Dariusz Wieczorek.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:38 PR24_mp3 2021_12_06-07-35-44_Wieczorek.mp3 Dariusz Wieczorek: posłowie powinni podjąć decyzję ws. obowiązkowych szczepień, nie oglądając się na słupki poparcia ("24 Pytania - Rozmowa Poranka" / PR24)

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Mirosław Skowron
Gość: Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica)
Data emisji: 06.12.2021
Godzina emisji: 07.35

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także