more_horiz

Zagrożenie ze strony Rosji. Zgorzelski: Putin marzy o przywróceniu Związku Radzieckiego

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 09:00
- To nic dziwnego, że Putin dziś marzy o powrocie do Związku Radzieckiego. Ta idea przyświecała mu, kiedy zobaczył słabość USA, po tym jak prezydentem został Biden. Zauważył też, że jest szansa ogrania Niemców po 16 latach "merkelizmu" - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Zgorzelski, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken przyjął zaproszenie na spotkanie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem w przyszłym tygodniu. Warunkiem szefa amerykańskiej dyplomacji jest jednak to, że Rosja nie dokona inwazji na Ukrainę - poinformował departament stanu USA.

Jak zaznaczył rzecznik dyplomacji Stanów Zjednoczonych, spotkanie zostało zainicjowane, ponieważ strona amerykańska uważa, że jedynym odpowiedzialnym sposobem rozwiązania kryzysu wokół Ukrainy jest dyplomacja. 

Zdaniem gościa PR24 "Władimir Putin chce być Piotrem I naszych czasów, czyli doprowadzić Rosję do takiego stanu, aby była supermocarstwem".

"Chce, aby w Kijowie był namiestnik cara" 

- Posiadanie przez Rosję Ukrainy, byłoby swoistym wyjściem na Bałkany oraz na Krym i pokazaniem, że można ingerować także w politykę Europy. To ma dużo wcześniejsze konotacje, bo już w XVII wieku Rosja zajęła wschodnią Ukrainę i zaczęła ją kolonizować i rusyfikować. Ukraina zachodnia przypadła Polsce. Wtedy też ta sytuacja podziału Ukrainy bardzo mocno się ugruntowała - powiedział Piotr Zgorzelski.

- Rosja chce, aby w Kijowie był namiestnik cara. Jak wynika z moich informacji, taką sytuację próbowano wykreować. Jednak to się nie udało - dodał poseł. 

Według niego rosyjski przywódca - po zmianie na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych, a także po odejściu Angeli Merkel i utworzeniu nowego rządu w Niemczech - uznał, że Zachód jest słabszy niż wcześniej. 

- To nic dziwnego, że Putin dziś marzy o powrocie do Związku Radzieckiego. Ta idea przyświecała mu, kiedy zobaczył słabość Stanów Zjednoczonych po tym, jak prezydentem został Biden. Zauważył też, że jest szansa ogrania Niemców po 16 latach "merkelizmu". Bo obecna koalicja w Niemczech dopiero się uczy realnej polityki - podkreślił Piotr Zgorzelski.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
15:06 PR24 2022_02_18-07-36-39.mp3 Piotr Zgorzelski o zagrożeniu ze strony Rosji (24 Pytania - Rozmowa Poranka) 

***

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzący: 
Adrian Klarenbach
Gość: 
Piotr Zgorzelski (PSL)
Data emisji: 
18.02.2022
Godzina emisji: 7.35

bartos

Zobacz także

Zobacz także