more_horiz

"Polska uczestniczy w negocjacjach". Wojciech Skurkiewicz o sytuacji na wschodniej flance NATO

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 08:13
- Sytuacja jest napięta i bardzo dynamiczna, ale jestem przekonany, że wszystko będzie miało dobry efekt końcowy. Dziś w Polsce jest Lloyd Austin, sekretarz obrony USA, który odbędzie bardzo ważne rozmowy z Andrzejem Dudą i Mariuszem Błaszczakiem, więc koniec tygodnia jest emocjonujący - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. 

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin przyleciał do Polski 17 stycznia. Odbędzie on dwie ważne rozmowy: z prezydentem Andrzejem Dudą i z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem. Po rozmowach w Warszawie Austin poleci do bazy lotnictwa transportowego w Powidzu, gdzie spotka się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami.

Wojciech Skurkiewicz podkreślił, że sytuacja przy wschodniej granicy jest "napięta i bardzo dynamiczna". - Jednak jestem przekonany, że wszystko będzie miało dobry efekt końcowy. Dziś w Polsce jest Lloyd Austin, sekretarz obrony USA, który odbędzie bardzo ważne rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą i z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem, więc koniec tygodnia jest emocjonujący, ale też i bardzo ważny dla bezpieczeństwa naszego kraju i wschodniej części Europy - powiedział.

"Polska orędownikiem sprawy ukraińskiej"

Wiceminister obrony narodowej zaznaczył, że Polska "uczestniczy w negocjacjach". - Wszystko, co się dzieje wokół wschodniej flanki NATO, odbywa się z naszym bezpośrednim udziałem i zaangażowaniem. Polska jest głównym orędownikiem Ukrainy w Europie i na świecie - mówił gość Polskiego Radia 24.

- Putin szantażuje Europę, stoi u bram Ukrainy - z trzech stron [...]. Nie możemy na to pozwolić, Ukraina musi mieć prawo do samostanowienia, Ukraina musi mieć prawo do decydowania o tym, w jakich paktach chce uczestniczyć, w jakich formatach chce prowadzić swoją politykę gospodarczą - ocenił wiceminister. 

Czytaj również:

Ponadto Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 250 czołgów Abrams w najnowocześniejszej wersji M1A2 SEPv3, o czym poinformował na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zdaniem Wojciecha Skurkiewicza "decyzja o zakupie czołgów Abrams jest bardzo dobra".

"Lada moment zostanie podpisana umowa"

- Jestem przekonany, że lada moment zostanie podpisana umowa. Zgodnie z przyjętym harmonogramem pierwsze czołgi miały trafić do Polski w 2022 roku, więc mam nadzieję, że w tym roku sprzęt trafi na wyposażenie 18 Dywizji Zmechanizowanej, która operuje na wschód od Wisły, a także zabezpiecza wschodnią część kraju na przekór politykom wyprowadzającym wojsko ze wschodu - wskazał wiceminister obrony narodowej. 

Trzecia generacja Abramsów M1A2 SEPv3 weszła na wyposażenie w latach 2019-2020. Posiada ona system pozwalający na współpracę z wyrzutniami Himars i samolotami F-35. Czołgi tego typu mogą też wykorzystywać programowalną amunicję. Wraz z czołgami Polska otrzyma także pakiet logistyczny i szkoleniowy, a także symulatory.

Posłuchaj
20:08 skurkiewicz.mp3 Wojciech Skurkiewicz o sytuacji wokół Ukrainy ("24 Pytania - Rozmowa Poranka") 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzący: 
Adrian Klarenbach
Gość:
 Wojciech Skurkiewicz (wiceminister obrony narodowej)
Data emisji: 
18.02.2022
Godzina emisji: 7.06

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także