more_horiz

Siemoniak dystansuje się od słów Sikorskiego: jakiekolwiek wskazywanie winnego musi być poparte dowodami

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 08:21
- Mamy sytuację wojenną w Europie. Jakiekolwiek wskazywanie winnego musi być poparte dowodami - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Siemoniak (PO).

Były szef MSZ w rządzie PO-PSL, a obecnie europoseł KO Radosław Sikorski opublikował na Twitterze zdjęcie z miejsca, w którym - jak informują szwedzkie i duńskie instytucje - doszło do eksplozji gazociągu Nord StreamOpatrzył go komentarzem" "Thank you, USA (dziękujemy wam, USA)".

"Polski eurodeputowany i były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski napisał na Twitterze podziękowania dla Stanów Zjednoczonych za dzisiejszy wypadek na rosyjskich gazociągach. Czy to oficjalne oświadczenie o ataku terrorystycznym?" - zapytała na Telegramie rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa i udostępniła wpis Sikorskiego.

Zapytany o słowa partyjnego kolegi, Tomasz Siemoniak odpowiedział: "Niech ci, którzy mają w tej sprawie największą gestię, czyli Dania, przeprowadzą śledztwo i powiedzą, kto to zrobił. Myślę, że do tego momentu trzeba być ostrożnym". - Stara zasada mówi, że ten jest winien, kto ma z tego korzyść - dodał. 

W ocenie polityka PO duńskie władze "bardzo szybko" będą w stanie ustalić, kto stoi za awarią NS. - Duńczycy i Norwegowie wskazują, że mało prawdopodobne są przyczyny naturalne rozszczelnienia gazociągu - przyznał.  

"Cieszyć się z Baltic Pipe ponad podziałami"  

Wiceszef Platformy Obywatelskiej skomentował również ukończenie Baltic Pipe. -  To bardzo ważne wydarzenie i kolejny krok do niezależności energetycznej Polski, po terminalu gazowym w Świnoujściu. Jest to coś bardzo ważnego. Trzeba się cieszyć z tej inwestycji ponad podziałami - podkreślił.

W dalszej części rozmowy gość audycji, przyznał, że "szkoda", że musiało minąć ponad 20 lat, odkąd rząd premiera Jerzego Buzka zainicjował tę budowę. 

Więcej w nagraniu. 


Posłuchaj
13:02 PR24_mp3 2022_09_28-07-35-38.mp3 Tomasz Siemoniak o sprawie awarii Nord Stream ("24 pytania - Rozmowa poranka")

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadząca: Eliza Olczyk

Gość: Tomasz Siemoniak (PO)

Data emisji: 28.09.2022

Godzina emisji: 07.35

kmp

Zobacz także

Zobacz także