more_horiz

Spór o produkcję rolną w UE. Paweł Bejda: PSL zawsze broniło polskiej wsi, jest w tym autentyczne

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2023 09:05
- Ci wszyscy, którzy budzą się teraz i przypominają sobie przed wyborami, że jest polska wieś, nie są autentyczni. (…) Jeżeli nie będziemy bronili polskiego rolnictwa, również na arenie UE, to nie będziemy mieli polskiego schabowego - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Bejda, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Paweł Bejda komentował działania polityków Platformy Obywatelskiej, którzy ostatnio zamieszczali na swoich profilach wpisy i filmiki pod wspólnym hasłem "PiS zaorał wieś". - Od przynajmniej dwóch lat mówimy o tym, że może być problem ze schabowym. Po pierwsze, około 150 tys. stad świń zostało zlikwidowanych za rządów PiS, po drugie, to co, wyprawia Unia Europejska i przy okazji komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, mam na myśli ograniczenie produkcji rolnej o 20 proc., na co godzą się również europosłowie Prawa i Sprawiedliwości, to zakrawa na skandal - ocenił poseł.

"W tych działaniach trzeba być autentycznym"

- Bronimy polskiego schabowego, jeśli Platforma Obywatelska przyłącza się do tego typu działań, to ja to popieram, natomiast w tych działaniach trzeba być autentycznym. Polskie Stronnictwo Ludowe zawsze broniło polskiej wsi, jest autentyczne - stwierdził gość audycji.

W audycji dyskusja także o produktach rolnych, które trafiają z Ukrainy na rynek polski.

Posłuchaj
13:50 PR24 2023_05_11-07-36-12.mp3 Paweł Bejda o polityce rolnej UE (Polskie Radio 24 / 24 pytania - Rozmowa poranka)

Od 15 kwietnia zamknięto polską granicę dla zbóż i towarów przywożonych z Ukrainy. Zgodnie z rozporządzeniem ministra rozwoju i technologii przewóz towarów przez Polskę jest możliwy na podstawie przepisów unijnych o tranzycie zewnętrznym albo na podstawie konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej, pod warunkiem, że tranzyt przez nasz kraj zakończy się w portach morskich w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu, Szczecinie i Kołobrzegu (od 28 kwietnia br.) lub poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Paweł Bejda

Data emisji: 11.05.2023

Godzina emisji: 7.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także